TEK PARTİ DÖNEMİNDE LOKAL YAPILAN CAMİ İBADETE AÇILDI

0

Tek parti döneminde halk evi ve lokale dönüştürülen Mihrişah Valide Sultan (Küçüksu) Cami, 84 yıl sonra yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.

YIKILAN MİNARENİN YERİNE PARTİ AMBLEMİ ASILMIŞTI

Tek parti döneminde Halk Evi ve lokal olarak kullanılan, yıkılan minaresinin yerine parti amblemi asılan Mihrişah Valide Sultan (Küçüksu) Cami 84 yıl sonra yeniden inşa edilerek ibadete açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beykoz Belediyesi tarafından 2013 yılında Tarihi Küçüksu Mesiresi’ni canlandırmaya yönelik gerçekleştirilen projeyle Mihrişah Valide Sultan (Küçüksu) Camii‘nin inşası tamamlandı.

Tarihi cami, arşiv fotoğrafları ve belgelerden yola çıkarak geçmişte olduğu gibi Kûfeki Taşı ve Horosan harcıyla aslına uygun olarak inşa edildi. Yaklaşık bir yıl süren inşaat sonunda Mihrişah Valide Sultan Camii 84 yıl sonra yeniden hayat buldu. Cami’nin Halk Evi olarak kullanılmasının yanlış bir şey olduğunu ifade eden cami cemaatinden Mehmet Demir Öz, “Başka bir yere Halk Evi yapılabilir. Restore edilip tekrar cami olarak ibadete açılması bence doğru ve mantıklı bir karar” dedi.

Kaynak: Türkiye

Paylaş.

Yorumlar