TEK KOLUYLA HAYATA TUTUNAN SURİYELİ

0

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin hava saldırısında bir kolunu kaybeden, atölyesi iki kere yıkılan Kemal el-Hatib, zorlu hayat hikayesini anlattı.

İç savaşın başlamasının ardından iş yerini kapatıp muhaliflerin safına katılarak Esed rejimine karşı mücadele vermeye başladığını söyleyen el-Hatib, “2012’de rejimin saldırılarında sol kolumdan yaralandım. Koluma platin taktılar. Telbise’ye dönerek demir atölyemi yeniden açtım.” ifadelerini kullandı.

2015 yılının kendisi için bir dönüm noktası olduğuna dikkati çeken el-Hatib, şunları kaydetti:”O sene (2015) mayıs ayında ilçemiz rejimin ağır saldırılarına maruz kalıyordu. Rejimin varil bombalı saldırısında sağ kolumu kaybettim. Atölyem yerle bir oldu. Hastaneye kaldırıldım. Tedavi olduktan sonra tek kolla da olsa çalışmaya devam ettim. Arkadaşlarım iş yerimi yeniden onardı. Demircilik normal bir insan için bile çok zor, tek kollu biri için daha da zor.”

YENİDEN HAYATA TUTUNMAYA KARAR VERDİM

Atölyesi ikinci kez hedef alınan El-Hatib, “Telbise ilçesi, Suriye’de Rus uçaklarının hedefi olan ilk bölge. O gün düzenlenen saldırıda 40 kişi hayatını kaybetmişti. Bir roket de atölyemin yakınlarına düştü. Yine yaralandım, atölyem ikinci kez yıkıldı, pes etmedim. Evet çok sayıda saldırıya maruz kalsam da pes etmedim. Yeniden hayata tutunmaya karar verdim. Babamın eski iş yerinde diğer kardeşimin yanında işe başladım.” şeklinde konuştu.

Ailesinin geçimini sağlamak zorunda olduğunu belirten el-Hatib, “İnsanlar, tek kollu olduğum için eksik iş yapacağımı düşünüyor. Ama ben kendi iş deneyimim, azmim ve ustalığımla zorlukların üstesinden geliyorum.” dedi.

El-Hatib, tek dileğinin protez kol takılması olduğunu dile getirerek, “Böylelikle işimi daha rahat yaparım.” ifadesini kullandı.

Evli ve 3 çocuk babası olan el- Hatib, “Ben bu zor işi kimseye muhtaç olmamak için yapıyorum. Geçim sağlamak çok zor. Bölge yıllardır kuşatma altında, çalışmazsan kesinlikle yaşayamazsın.” dedi.

Suriye’nin orta kesimindeki Humus ilinin Telbise ilçesi, yaklaşık 5 yıldır rejim ve destekçisi yabancı terörist grupların kuşatmasında bulunuyor.

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
KALB-İ SELİM NE DEMEK? KALB-İ SELİM NASIL ELDE EDİLİR?

Kalp tasfiyesinin ehemmiyetini kavramak için kalbin maddî ve mânevî hayattaki mevkiine bakmak kâfîdir. KALB-İ SELİM NEDİR? https://www.youtube.com/watch?v=MoO3dm__Sio Peygamber Efendimiz, kalbin...

Kapat