TAYLAND’DA MÜSLÜMANLAR ‘İKNA KAMPLARI’NDA

0

Tayland ordusunun, Müslümanların çoğunlukta olduğu Malezya sınırındaki güney bölgesinde kurulan kamplarda, katılımın zorunlu olduğu ‘yeniden eğitim’ kursları vereceği belirtildi.

Tayland ordusunun, Müslümanların çoğunlukta olduğu Malezya sınırındaki güney bölgesinde kurulan kamplarda, katılımın zorunlu olduğu ‘yeniden eğitim’ kursları vereceği belirtildi.

The Nation gazetesinin haberine göre, Tayland Genelkurmay Başkanı Theerachai Nakwanich ülke çapında ve özellikle de sınır bölgeleri Yala ve Patani’deki kamplarda “yeniden eğitim” kursları verileceğini açıkladı.

“Yedi günlük yoğun kurs taslağı tamamlandı” diyen Nakwanich, eğitimlere katılımın zorunlu olacağını ifade etti.

İkna kamplarında zorla tutulan bölge halkı ise eğitimlerde sürekli olarak işkenceye maruz kaldıklarını açıkladı. Verilen sözde eğitimin ardından serbest bırakılan insanların beyanlarına, Çapraz Kültür Vakfı isimli sivil toplum kuruluşunun raporunda yer verildi.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞIYLA GÜNDEME GELDİ

Tayland askeri yönetimi daha önce de başörtüsü yasağıyla gündeme gelmiş, Bangkok’un Nong Çok bölgesindeki Vat Nong Çok okulu yöneticileri, 17 Müslüman öğrencinin başörtüsüyle eğitimlerine devam etme talebini reddetmişti.

Okul müdürü Prapon Leesin, Budist tapınaklarının bulunduğu bölgede yer alan okullarda bu tip bir yasağın Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre uygulandığını iddia etmiş, Bakanlığın Din İşleri Daire Başkanı Sod Daengkiat ise böyle bir yönetmeliğin olmadığını açıklamıştı.

Geçen yüzyılın başlarında Tayland’a bağlanmadan önce bağımsız bir sultanlık olarak yaşayan Müslümanlar, Bangkok hükümetini ayrımcılıkla suçluyor. Tayland’ın güneyinde nüfusun yüzde 80’ini Müslümanların oluşturduğu Patani, Yala ve Narativat eyaletlerinde 2004’te Müslüman grupların özerklik için başlattığı isyan, 6 binden fazla kişinin ölümüne, yaklaşık 10 bin kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar