TAVAF ESNASINDA OKUNACAK DUALAR

0

Tavaf esnasında istenilen dua yapılabileceği gibi Kur’an-ı Kerim de okunabilir. Ancak Peygamber Efendimiz’in okumuş olduğu duaları okumak daha fazîletlidir. 

PEYGAMBER EFENDİMİZ TAVAF YAPARKEN HANGİ DUALARI OKURDU?

dua5– Her şavtın başlangıcında;

dua2

Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü Allah’a mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Kuvvet ve kudret ancak yüce ve azametli Allah sayesinde vardır. Allah’ım! Sana iman ederek, Kitabını tasdik ederek, Sana verdiğim söze bağlı kalarak, Peygamberin Muhammed (s.a.s.)’ın sünnetine uyarak tavaf ediyorum

Şavt Nedir?

Hacer-i Esved’in bulunduğu köşesinden Kâ’be sola alınarak, Kâ’be’nin kapısına doğru sağa gidilmek sûretiyle yapılan devirdir (tur). Her tur başladığı yerde yani Hacer-i Esved’te sona erer. Buna “şavt” denir. Yedi şavt bir tavaf sayılmaktadır.

– Kâ’be’nin kapısının önünde veya hizasında;

dua3

Allah’ım! Bu ev senin evindir, bu harem senin haremindir, güvenlik senin güvenliğindir, burası, cehennem ateşinden sana sığınanların makamıdır

-Rükn-i Yemanî ile Hacer-i Esved arasında;

dua4

Rabb’imiz! Dünyada bize bir iyik ver, âhirette de bir iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru” dualarının okunması müstehaptır.

KAYNAK: Diyanet Hac İlmihali, DİB Yayınları, 2013, Ankara

Paylaş.

Yorumlar