SURUÇ’TA ‘ÜST AKIL’ VAR MI?

0

Suriye’de iç savaş devam ederken Türkiye’nin sınırında da gizli bir oyun sahneye koyuluyor. Bir yandan sınır hattı karıştırılıyor bir yandan da Türkiye içindeki Kürtler kışkırtılarak çözüm sürecinin önü kesiliyor. Son dönemde Suruç’ta yaşanan patlamanın bölgeyi dizayn etmeye çalışan ‘üst aklın’ bir oyunu olabileceği belirtiliyor.

Evet saldırının arkasında DAİŞ’in olduğu kesin gibi. Ancak bu saldırı kararı örgütün üst düzeyde mercileri tarafından mı alınmıştır yoksa uyuyan hücrelerinin ferdi bir kararı mıdır? Ya da DAİŞ’i kullanan, Türkiye’ye ayar vermek için üst akıl tarafından yaptırılmış bir eylem midir?

Yeri ve zamanlamasına bakıldığında Suruç patlamasını son derece stratejik bir eylem olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada sıklıkla kullanılan ifadesiyle bir “üst aklın” devreye girmiş olma ihtimali elbette devre dışı değildir.

Bu noktada özellikle Suriye’nin kuzeyinde bir tampon ya da güvenli bölge oluşturulması noktasında direten Türkiye’ye “bu konuda daha fazla diretme, senin için iyi olmaz” şeklinde tercüme edilebilecek bir mesajın verilmek istenmiş olabileceği ifade edilebilir.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Ağustos 2015, 354. Sayı

Paylaş.

Yorumlar