SURİYELİLER HEM DİL HEM MESLEK ÖĞRENİYOR

0

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kızılayı arasında imzalanan protokol ile Konya genelinde geçici koruma altında yaşayan Suriyeliler için Türkçe, mesleki eğitim ve sosyal terapi kursları düzenleniyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Konya’ya yerleşen Suriyelilerin sorunlarını en aza indirmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk Kızılayı ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (KOMEK) işbirliğinde, Suriyelilere yönelik meslek edindirme kursları düzenlenmesi, çocukların eğitimi ve rehabilitasyonu konusunda “Suriyelilerin Eğitimi ve Sosyal Terapisi” projesini başlattıklarını belirten Akyürek, proje kapsamında KOMEK merkezlerinde 550 kursiyere eğitim ve sosyal terapi kursu verildiğini dile getirdi.

Kursiyerlere Türkçenin yanı sıra mesleki-teknik konularda da eğitim verildiğini anlatan Akyürek,”Suriyeli misafirler, Türk Kızılayı Toplum Merkezi tarafından verilen yönlendirme, psikososyal destek, eğitici seminerler gibi hizmetlerden, KOMEK merkezlerinde Türkçe ve meslek edindirme derslerinden yararlanabiliyor. Misafirlerimizin Türkiye’de topluma uyumunu sağlayacak, toplumsal barışa katkı sunacak faaliyetler geliştirerek, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmalarını sağlıyoruz.”dedi.

TÜRKÇE VE MESLEKİ EĞİTİM VERİLİYOR

Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi öğretmeni Vedat Fırat, bir aydır Suriyelilere dil eğitimi verdiklerini bildirdi.

Daha önce Şanlıurfa’da görev yaptığını aktaran Fırat, “Suriyelilerle yardımcı olmak, hayata uyumlarını biraz daha kolaylaştırmak için buradayım. Merkezimizde Türkçenin yanında dikiş-nakış, yemek ve el sanatları gibi dersler de veriliyor.” dedi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar