SURİYELİ MUHAMMED ‘BÜYÜMEK’ İSTİYOR

0

Fanconi sendromu, sistanozis, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 10 yaşında olmasına rağmen 3 yaşında gibi gözüken Suriyeli Muhammed Diyarbakırlı, tedavi için Avrupa ülkelerine gitmek istiyor.

Fanconi sendromu, sistanozis, kronik böbrek yetmezliği ve bu hastalıklara bağlı gelişme geriliği nedeniyle 10 yaşında olmasına rağmen 3 yaşında gibi gözüken Suriyeli Muhammed Diyarbakırlı, tedavi için Avrupa ülkelerine gitmek istiyor.

Suriyeli Muhammed Diyarbakırlı, 10 yaşında. Ancak 3 yaşında gözüküyor. Boyu 79 santimetre, kilosu ise sadece 12. Diyarbakırlı bir türlü yaşıtları gibi büyüyemiyor. Zira, 7 yıldır fanconi sendromu, sistinozis, kronik böbrek yetmezliği ve bunlara bağlı gelişme geriliğiyle mücadele ediyor.

Muhammed Diyarbakırlı, yaşıtları gibi büyümek, koşmak, oynamak ve mutlu olmak istiyor. Baba Mustafa Diyarbakırlı’nın anlattığına göre, aile yıllar önce Diyarbakır’dan Suriye’nin Halep kentine göç etti. Diyarbakırlı soyadları da bu göçten kaldı.

Oğlu Muhammed daha iki yaşında iken eşini kaybettiğini belirten Mustafa Diyarbakırlı, “Muhammed, üç yaşına bastığında idrarını yapmakta zorlandı ve sürekli karnı şişmeye başladı. Suriye’de doktor doktor dolaştık. Sonunda böbrek yetmezliği tanısı konuldu. Yıllardır, tek başıma bin bir zorlukla oğlumu yaşatmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Avrupa Birliği ülkelerinin Suriyeli sığınmacıları istememesine isyan eden baba Diyarbakırlı, “Lütfen çocuğumun kurtulması için yardım edin. Avrupa ülkeleri, hiç olmazsa hasta çocuklara el uzatsın. Muhammed, hep yorgun, hasta ve üzgün. Yaşıtları gibi büyümemesi derdi bir yana ciddi bir tedavi göremezse yakında diyalize bağlı yaşayacak.” dedi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar