SURİYE KRİZİNDE SON DÖNEMECE Mİ GİRİLİYOR?

0

Bu satırların okunduğu günlerde merakla beklenen pek çok soru ceذذvabını bulmuş olacak. Bunların başında da 1 Kasım erken genel seçimlerinden nasıl bir sonuç çıkacağı sorusu geliyor elbette… Bu sonuca göre Suriye krizinin nasıl yol alacağı da şekillenecek tabii olarak.

Tek başına iktidar mı, yoksa koalisyon dönemi mi?

Seçim sonuçları ile ortaya çıkacak siyasi tablo, yeniden dizayn edilen yakın coğrafyamız için de büyük önem arz ediyor. Türk dış politikasının bölgesel ve küresel sorunlara karşı yaklaşımının ne olacağı, tek başına iktidar ya da koalisyon ihtimaline göre şekillenecek çünkü…

Mesela Rusya müdahalesi ile farklı bir boyut kazanan Suriye krizi ve onunla ilintili olarak gelişen terör ve mülteciler sorunları karşısında nasıl adımlar atılacak?

Yine, gelgitler yaşadığımız ABD ve AB ile olan ilişkilerimiz hangi yöne evrilecek?

Başta Suriye konusu olmak üzere bölge politikalarında çok farklı cephelerde bulunan ama ekonomik boyutu oldukça güçlü olan Türkiye-Rusya ilişkilerini önümüzdeki günlerde neler bekliyor?

Buna benzer daha pek çok soru kurulacak hükümetin şekline göre cevabını bulacak…

Dilerseniz seçim sonuçlarından bağımsız olarak Ekim ayı boyunca başta yakın coğrafyamız olmak üzere dış politikada öne çıkan gelişmeleri kısaca hatırlayalım, ardından kriz noktalarının geleceğine ilişkin yorum ve analizlerimizi aktarmaya çalışalım.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 367. Sayı, Kasım 2015

Paylaş.

Yorumlar