SULTAN 6. MEHMET VAHDETTİN KİMDİR?

0

Sultan  Mehmet Vahdettin kimdir? Sultan  Mehmet Vahdettin nasıl bir eğitim dönemi geçirdi? Sultan  Mehmet Vahdettin döneminde neler yaşandı? Sultan  Mehmet Vahdettin nasıl öldü? Kısaca Sultan  Mehmet Vahdettin’ın hayatı…

Sultan Mehmed Vahdeddin otuz altıncı ve son Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan Abdülmecid, annesi Gülistu Kadın Efendi’dir.
KISACA SULTAN MEHMET VAHDETTİN KİMDİR? (1918 – 1922)

Sultan Mehmed Vahdeddin otuz altıncı ve son Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan Abdülmecid, annesi Gülistu Kadın Efendi’dir. 2 Şubat 1861 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Sultan Abdülmecid, Sultan Mehmed Vahdeddin doğduğu yıl, annesi Gülistu Kadın Efendi de, o henüz çok küçükken vefat etmişlerdi. Çocuk denecek yaşlarda hem öksüz, hem yetim kalan Sultan Mehmed Vahdeddin, babası Sultan Abdülmecid’in kadınlarından Şayeste Kadın tarafından büyütüldü.

Sultan Abdülaziz’in saltanatı sırasında henüz bir çocuk olduğu için serbest yetişti. Eğitim ve öğrenimi ile ağabeyi Sultan İkinci Abdülhamid henüz padişah değilken bile yakından ilgilendi. Sultan İkinci Abdülhamid, saltanat yıllarında da bu tutumunu değiştirmedi, ona hep değer verdi ve onu korudu. Bu yüzden ağabeyinin saltanat yıllarında rahat bir hayat yaşadı.

Sultan Mehmed Vahdeddin, çok okurdu, okuduğunu iyi anlardı. Özellikle fıkha ait eserler ilgisini çekmişti. Kitabeti ve imlâsı düzgündü. Zekî bir insandı, fikirlerini kâğıt üstüne aktarmakta zorluk çekmezdi. Çok nazik bir insan olan Sultan Mehmed Vahdeddin, Viyana seyahati sırasında hem yanındakileri hem de yabancıları nezaketine hayran bırakmıştı. Az konuşur, daha çok dinlemeyi sever ve birisini dinlerken pür dikkat kesilirdi.

Sultan Mehmed Reşad, padişah olduğu zaman, yaş bakımından Sultan Mehmed Vahdeddin’den daha büyük olan Sultan Abdülaziz’in oğlu Yusuf İzzeddin veliaht idi. Yusuf İzzeddin’in ölümü üzerine veliahtlığa Sultan Mehmed Vahdeddin getirildi.

Veliaht olarak bulunduğu yıllarda, Birinci Dünya Savaşı çıktı. Savaş sırasında Osmanlı Devleti’nin veliahtı olarak Almanya’ya resmî bir gezi yaptı. Bu seyahatinde yanında Mustafa Kemal de bulundu. Sultan Mehmed Reşad’ın ölümü üzerine, Sultan Altıncı Mehmed Vahdeddin sanı ile padişah oldu.

Erkek Çocukları: Mehmet Ertuğrul
Kız Çocukları: Fenire Sultan, Fatma Ulviye Sultan, Rukiye Sabiha Sultan

SULTAN MEHMET VAHDETTİN DÖNEMİ VAK’ALARI

  • Türkiye Büyük Millet Meclis’i, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırdı.
  • Kurtuluş Savaşı

OSMANLI PADİŞAHLARI VE HAYATLARI

OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİ NEREDE?

OSMANLI DEVLETİ” Mİ, “OSMANLI İMPARATORLUĞU” MU?

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SULTAN 5. MEHMET REŞAD KİMDİR?

Sultan 5. Mehmet Reşad kimdir? Sultan 5. Mehmet Reşad nasıl bir eğitim dönemi geçirdi? Sultan beşinci Mehmet Reşad döneminde neler...

Kapat