SUÇSUZ CEZAEVİNE KOYULDUM İŞKENCE GÖRDÜM

0

Ülkelerinde cezaevinde gördükleri işkenceler nedeniyle sağlıklarından olan Suriyeliler, sığındıkları Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşadıkları acıları unutmaya çalışıyor. 42 yaşındaki Mehmet Derviş, 7 ay Humus’ta tutuklu kaldığını ve bu süre zarfında bacakların da sigara söndürüldüğü, dişlerinin de söküldüğünü söyledi. 

Kimi evinde kimi çarşıda gözaltına alınarak tutuklanan Suriyeliler, cezaevinde bedenlerine aldıkları darbeler nedeniyle yaşantılarına güçlükle devam ediyor.

Cezaevlerinde uzun süre tutulduktan sonra ya tesadüfen serbest kalan ya da “yaşamaz” denilerek salıverilen Suriyeliler, sığındıkları Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşadıkları acı günleri unutmaya çalışıyor.

SUÇUM YOKKEN CEZAEVİNE KOYULDUM

Reyhanlı’ya gelen 42 yaşındaki Mehmet Derviş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gördüğü işkenceler nedeniyle geceleri uyuyamadığını söyledi.

Yaklaşık 7 ay Humus’ta tutuklu kaldığını anlatan Derviş, “Suçum yokken tutuklanarak cezaevine konuldum. Cezaevinde kaldığım sürede bacaklarımda sigara söndürüldü. Açlık başta olmak üzere türlü işkenceler yapıldı. Demir çubuklar ve sopalarla dayak atıldı. Bu dayaklar sırasında ön dişlerim kırıldı.” dedi.

İsim benzerliği nedeniyle tutuklu kaldığı cezaevinden olayın açığa çıkmasıyla serbest kaldığını bildiren Derviş, olay sonrası 4 çocuğu ve eşini alarak Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

Derviş, “Burada çok şükür huzurluyuz. Suriye’de yaşadığım o günleri hatırlamak dahi istemiyorum. Korkuyla yıldırılmak istendik, hiç suçum yokken hayatımı altüst ettiler. Bedenimdeki acıların elbet bir gün geçeceğine inanıyorum ancak kalbimdeki acı asla geçmeyecek.” diye konuştu.

Gününün büyük bölümünü kızları Meryem ve Sidra ile ilgilenerek geçiren Derviş, halen tutsak durumda bulunanlar için dua ediyor.

Suriye’nin Humus kentinde 1 ay tutuklu kalan 32 yaşındaki Felek Ramazan, tutsak edildiği günlerde dayak yediğini ve aç bırakıldığını, çocukları için hayata tutunduğunu söyledi. (Cem Genco)

GÜNLERCE DAYAK YEDİM

Humus kentinde bir ay tutuklu kalan 32 yaşındaki Felek Ramazan da rejim güçlerince daha önce hiç bilmediği bir bölgede tutsak edildiğini söyledi.

Yaşadığı ağır travma sonucu birçok kez öldüğünü zannettiğini anlatan Ramazan, kendisiyle 10 kişinin ağır işkenceler sonrası salıverildiğini kaydetti.

Hapiste sadece şekerli su içerek hayatta kaldığını bildiren Ramazan, “Günlerce dayak yedim ve aç bırakıldım. 5 çocuğum var, ölmeden onlara kavuştuğum için mutluyum. Reyhanlı’da kendimize ait bir yaşam kurduk. Eşimi de 3 yıl önce Humus’ta varil bombasıyla düzenlenen saldırıda kaybettim. Savaş bizim içimizi yaktı. Çocuklarım en büyük yaşama sebebimdir.” ifadelerini kullandı.

Günübirlik işler ve hayırseverlerin destekleriyle geçimlerini sağladıklarını belirten Ramazan, “Çocuklarım Reyhanlı’da geçici eğitim merkezlerinde yarım kalan okullarına devam ediyor. İnşallah onların gelecekleri güzel olsun. Türkiye’de olmaktan mutluyuz.” dedi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar