SPOR YAPANLAR İÇİN 10 SÜPER BESİN

0

Kilo vermek isteyenlerin, spora ağırlık vermelerinin öneminden bahseden uzmanlar bu kişilerin mutlaka yemeleri gereken besinleri sıraladı.

İşte spor yapanlar için 10 süper besin

Renkli besinler: Böğürtlen, patlıcan, kırmızı pancar ve yabanmersini gibi mor renkli besinler, yorucu fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan serbest radikallerden korunmayı sağlar.

Ceviz: Tüm yemişler arasında en yüksek Omega 3 ve polifenol(çok güçlü antioksidan) içeriğine sahip olan ceviz, kilo kontrolünde, kalp hastalıkları ve kanserden korumada etkili. Düzenli tüketildiğinde ise iltihaplanma önlemeye yardımcıdır.

Kırmızı renkli besinler: Domates, karpuz, çilek, greyfurt ve nar gibi kırmızı renkli besinler güçlü antioksidan likopen içerirler.

Kinoa: Tahıl grubunda yer alan süper besinkinoa, diğer tahıllara göre neredeyse 2 kat fazla protein içerir. Yağsız kas yapımı ve dayanıklılık egzersizleri için vücuda gerekli olan 9 temel aminoasidi içerir ve iyi bir lif ve karbonhidrat kaynağıdır.

Makarna: Aktivite durumunda, sporcu beslenmesinde önemli bir bileşen olan karbonhidratlardan, yüksek lif içeren tam tahıllı olanlar tercih edilmelidir.

Kuru baklagiller: Soyafasulyesi (tofu), barbunya, mercimek, nohut, kuru fasulye ve bezelye gibi çeşitleri ile kuru baklagiller, uzun süre tok kalmayı sağlayan önemli birer lif kaynağıdır.

Muz: Kolay sindirilen şeker ve doğal elektrolitlerin kaynağıdır. Potasyum deposu olarak kas kramplarını ve spazmları önler, vücut sıvılarını düzenler.

Yeşil renkli besinler: Marul, roka,avakado, yeşil üzüm ve yeşil erik gibi yeşil renkli besinler, C vitamini ve mineraller açısından son derece önemlidir.

Süt: Dayanıklılık egzersizleri sonrası tüketilen içeceklerin amacı, terleme sonrası oluşan aşırı sıvı kaybı için rehidrasyonu sağlamaktır. Bu nedenle egzersiz sonrası, kurtarma ve iyileştirme için basit karbonhidratla birlikte protein alınmalıdır.

Sarı renkli besinler: Havuç, şeftali, kayısı, bal kabağı ve hurma gibi sarı renkli besinler, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yüksek beta karoten içeriği ile dikkat çekerler.

Kaynak: kadinvekadin

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
OSMANLI ARMASINDAKİ SEMBOLLER NE ANLATIYOR?

Osmanlı arması, gören gözleri mest eden, hayranlık uyandıran bir eser. Cumhuriyet tarihinde Osmanlı eserlerine karşı kara propagandadan kurtulan bazı ender...

Kapat