“SORUMLU SOSYAL MEDYA SEFERBERLİĞİ” BAŞLIYOR

0

Uluslararası Genç Derneği, özellikle genç çevrelerde yaygın olarak kullanılan sosyal medyanın bilinçli ve daha etkili kullanılması için 2014-2015 eğitim döneminde 8 farklı şehirde çalışma başlatıyor.

“SORUMLU SOSYAL MEDYA SEFERBERLİĞİ”

Uluslararası Genç Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Sorumlu Sosyal Medya Seferberliği” Projesi çerçevesinde, gençliğe farkındalık oluşturmak isteyen sivil toplum kuruluşları, gençlik alanında çalışmalar yapan topluluklar, dernekler ve kulüpler ile bir araya gelecek ve sorumlu bir sosyal medya inşası için çalıştaylar düzenleyecek.

AMAÇ; SEVİYELİ VE ETKİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Proje, bir tür “Sorumlu sosyal medya seferberliği” olarak adlandırılabilecek bir bilinç farkındalığının ilk adımı olarak tasarlandı. Proje ile sosyal medyanın etkin, verimli ve seviyeli kullanımına ilişkin kapasite gelişimine katkı sağlanılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında;

  • Sosyal ağlar üzerinde gençlik gruplarının, çalışmalarının ve özellikle gönüllü gençlik teşekküllerinin nasıl yapılanacağı,
  •  İzlenecek modeller, tanıtım, üyeler ile iletişim, bilgilendirme ve bilgi alma, diğer kurum ve kuruluşlarla iletişim yöntemleri çalışılacak.

MODEL BİR SOSYAL AĞ ŞABLONU HAZIRLANACAK

Sosyal Medya Çalıştay webBu kapsamda yapılacak eğitim faaliyetleri ile model bir gönüllü gençlik örgütünün sosyal ağ şablonu ortaya konulacak ve bu şablon üzerinden yapılacak özelleştirme alternatifleri tartışılacak.

Üzerinde durulacak bir diğer alan bir gençlik gönüllü örgütünün oluşturacağı sosyal medya görünümleri, hesapları, üyeleri ve üyelikleri üzerinden kuracağı iletişimler konusu.

Bu anlamda projedeki gönüllü gençlik organizasyonlarının, paydaşları ile nasıl sosyal ilişkiler kurabileceği, paydaş, organizasyon ve teknoloji üçgeninde çalışılacak.

Sosyal medyanın bireysel katılım, çevre ve merkez ilişkisi, coğrafi ve ekonomik duvarları aşan yapısı üzerine inşa edilen proje kapsamında, projede ulaşılan gruplara, sosyal medyanın avantajlı yanlarını daha verimli kullanmaları konusunda bilgilendirme ve uygulama imkânları sunulacak.

SOSYAL MEDYANIN SOSYAL DEĞER ÜRETME KAPASİTESİ

Sosyal medyanın, sosyal değer üretme kapasitesi ve vaat ettiği eğitim fırsatları da projenin bir diğer alt bileşeni.

Bu çerçevede hem sosyal medya üzerindeki eğitim faaliyetleri hem de eğitim faaliyetlerinin sosyal medyayı kullanma imkânları üzerinde durulacak, ülkemizdeki sosyal medya bilincinin arttırılması ile ilgili eğitim alternatifleri tanıtılacak, yurt dışında sosyal medya konusunda olgunlaşmış eğitim modelleri ile alternatifler tartışılacaktır.

YENİLİK ÇALIŞMALARININ SOSYAL MEDYADAKİ ÖNEMİ

Yenilik (innovation) çalışmalarının önemli bir ilgi alanı da teknoloji ve özellikle sosyal ağlar oldu.

Son yıllarda yaşanan çok sayıda yenilik uygulaması ile ilgili genel bilgiler ve bu uygulamaların uyarlanması, kültürel transferi, sosyal ve genç olgusu ile ilişkileri de proje kapsamında çalışılacak, bunlara ilave olarak sosyal ağlar mecrası üzerinde yenilik alternatifleri ve katılımcıların yeniliklere yönlendirilmesi hedeflenecek.

HAZIRLIKLAR EKİM AYINDA BAŞLADI

Uluslararası Genç Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sunulan hibe desteği ile “Sorumlu Sosyal Medya Seferberliği” projesinin hazırlıklarına Ekim ayı itibariyle başladı.

“SOSYAL MEDYA SEFERBERLİĞİ” 8 İLİ KAPSAYACAK

Bahsi geçen bu proje ile birlikte, önümüzdeki eğitim döneminde sekiz farklı şehirde yapılacak.

“Sorumlu Sosyal Medya Seferberliği” projesinde ilk olarak Kasım ayında Ankara’da üniversite gençliği ile bir araya gelecek olan derneğin sosyal medya uzmanları, sonrasında ise sırasıyla Denizli, Konya, Kahramanmaraş, Kayseri, Erzurum, Samsun ve İstanbul’da çalışmalarına devam edecek.

 Çalıştay hakkında bazı bilgiler;

ŞEHİR TARİH SALON
Ankara 21-22 Kasım 2014 KAGEM Konferans Salonu / Kızılay-Ankara
Denizli 12-13 Aralık 2014 Açıklanacaktır.
Konya 19-20 Aralık 2014 Açıklanacaktır.
Kahramanmaraş Açıklanacaktır. Açıklanacaktır.
Kayseri Açıklanacaktır. Açıklanacaktır.
Erzurum Açıklanacaktır. Açıklanacaktır.
Samsun Açıklanacaktır. Açıklanacaktır.
İstanbul Açıklanacaktır. Açıklanacaktır.

ULUSLARARASI GENÇ DERNEĞİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Sorularınız için iletisim@gencdernegi.org adresinden irtibat sağlayabilirsiniz.

Program akışı ve online kayıt için  www.gencdernegi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

sosyalmedya_evlilik

Paylaş.

Yorumlar