‘SİYASAL İSLAM’A ORTADOĞU’DA YER YOK!

1

Aralarında normalde bir araya gelmeyecek olanlarınında bulunduğu söz konusu uluslararası çevreyi Türkiye ve onun hükümetine karşı bir şeytanlaştırma operasyonda bir araya getiren gerekçeler ne? Onları bu ortak paydada birleştiren ne? Onları Ortadoğu’da bir araya getiren ne?..

Hiç kuşkusuz Türkiye’ye yönelik algı operasyonunda ve düşmanlıkta rol üstlenenlerin her birinin ayrı ayrı gerekçesi var. Ama ortak gerekçeleride var.

Ortak gerekçeden başlayalım isterseniz.

Bu noktada en temel ve görünen ortak paydaları; “siyasal İslam” diye nitelendirdikleri İslami referanslarla hareket eden tüm siyasi oluşumların bölge halkları için artık bir alternatif olmaktan çıkartılması. Bu, özellikle Arap halk isyanlarından sonra hem Batı’nın hem Ortadoğu’daki monarşilerin diktatör rejim bakiyesi çevrelerin öncelikli hedeflerinden bir haline geldi.

“MÜSLÜMAN KARDEŞLER” VE “NAHDA HAREKETİ”NDE BUNU BAŞARDILAR

Bu ortak payda ile hareket eden söz konusu çevreler bu hedefe ilk önce Mısır’da ulaştılar. Mısır’ın seçimle iktidara gelmiş Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler iktidarını devirdiler.

Tunus’ta bir başka İslami çizgideki Nahda hareketinin iktidara gelmesini engelleyemediler ama yine el birliği ile muktedir olmasını engellediler. İktidarı, laiklerle paylaşmasının önünü açmak için çalıştılar ve bunu da başardılar.

Bu ortak hedef doğrultusunda Libya’nın ortadan ikiye bölünmesine razı oldular…

Suriye’de, yüzbinlerce kişinin katili “Esed giderse yerine İslamcılar gelir” gerekçesiyle beş yıldan bu yana dünyanın en büyük katliamına bu yüzden seyirciler…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Eylül 2015, 355. Sayı

Paylaş.

1 Yorum

Yorumlar