ŞEHZADE CAMİÎ VE KÜLLİYESİ

0

Şehzade Camisi ve Külliyesi ne zaman ve kim tarafından yapılmıştır? Şehzade Camiî’nin mimarı kimdir? Şehzade Camiî nerede? Şehzade Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Mimar Sinan’ın üç meşhur eseri vardır. Şehzade Camisi ile Süleymaniye Camisi, birbirine çok yakındır. Üçüncüsü ise Edirne’deki Selimiye Camisi’dir.

MİMAR SİNAN’IN ÜÇ MEŞHUR ESERİ

Mimar Sinan, bu üç eseri hakkında kendisi şöyle bir değerlendirmede bulunmuştur:

“Şehzade Camisi çıraklık, Süleymaniye kalfalık, Selimiye ise ustalık eserimdir.”

Kanuni Sultan Süleyman, bu camiyi genç yaşta vefat eden çok sevdiği oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırmıştır. Padişahın emriyle Mimar Sinan, 1543 yılında başladığı inşaatı 1548 yılında tamamlamıştır. Bu cami, Mimar Sinan’ın yaptığı ilk selatin cami ve külliyesidir. Külliyede medrese, tabhane, mektep, imaret ve türbeler bulunmaktadır.

ŞEHZADE CAMİÎ’NİN ÖZELLİKLERİ

Cami kubbesinin çapı 19 m, yüksekliği ise 37 m’dir. Dört yarım kubbe ile desteklenen bu büyük kubbe, dört fil ayağının üzerine oturtulmuştur.

Şehzade Camisi’nin ikişer şerefeli minareleri, bu camiyi İstanbul’daki diğer bütün selatin camilerinden farklı kılmaktadır. Minarelerin dış cephesindeki işlemeler, sadece bu camide görülen bir özelliktir.

Caminin içinde yer alan minber, mihrap ve müezzin mahfili sanat değeri açısından oldukça kıymetlidir. Cami külliyesinde toplam beş türbe bulunur. Bunlardan Şehzade Mehmet’e ait türbe, İstanbul’un en güzel türbelerinden biridir.

ŞEHZADE CAMİÎ NEREDEDİR? – HARİTA

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

CAMİLER VE KÜLLİYELER

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ŞEYTAN SİZİ ALLAH İLE KANDIRMASIN!

Her insanın içine zaman zaman birtakım zuhurat, tuluat, sunuhat ve ilhamlar gelebilir. Fakat bunların Rahmânî mi şeytânî mi olduğu, ancak...

Kapat