ŞEHİRLERİN ESKİ İSİMLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

4

Osmanlı Devleti’nde taşra; köy, kaza, sancak, eyalet şeklinde idâre edilirdi. Yönetim birimleri ilginç isimlerle anılırdı. Bazı şehir isimlerinin Türkçe’de bir mânâsı bile yoktu. Şehirlerin eski adlarını okurlarımız için derledik.

Haber: Murat Karadeniz

Yaşadığınız şehrin eski adını biliyor muydunuz?

ADANA

ADANA: 1926’ya kadar KOZAN. 1926’da Kozan ilçeye dönüştürülüyor. Yine CEBELİBEREKET ismiyle o bölgede bir il daha var. 1933’te Cebelibereket lağvoluyor ve ilçeleriyle birlikte Adana’ya bağlanıyor. Adana ilinin adı 1933’te değiştirilerek SEYHAN isimli bir il haline geliyor. 1956’da Seyhan, Adana oluyor.

AFYON

AFYONKARAHİSAR: KARAHİSAR-I SAHİB

AĞRI

AĞRI: BAYAZIT

ARTVİN

ARTVİN: 1921’de il olmadan önceki ismi LİVANE

BİLECİK: ERTUĞRUL

balıkesir

BALIKESİR: KARESİ

Bingöl-

BİNBÖL: GENÇ

BURSA: HÜDAVENDİGAR

ÇANAKKALE

ÇANAKKALE: BİGA

ANTEP

GAZİANTEP: Türk halkının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yiğitlik nedeniyle şehre 1921’de “Gazi” unvanı verilmiştir. Eski ve halk arasındaki adı ANTEP.

Çankırı

ÇANKIRI: KÂNGIRI

ÇATALCA: 1926’ya kadar ilmiş…

diyarbakir

DİYARBAKIR: DİYARBEKİR

elazig-

ELAZIĞ: ELAZİZ

ERZURUM: ARZ-I RUM

GİRESUN

GİRESUN: 1921’de il oluyor. 1925’te KARAHİSARIŞARKİ isimli bir başka il, ŞEBiNKARAHİSAR ismini alıyor. 1933’te Şebinkarahisar il olmaktan çıkarılıp, Giresun’a ilçe olarak bağlanıyor.)

kahramanmaras-madalya

KAHRAMANMARAŞ: Şehre 1973’te Kahraman unvanı veriliyor. Eski ve halk arasındaki adı MARAŞ.

KIRKLARELİ

KIRKLARELİ: KIRKKİLİSE

MANİSA

MANİSA: SARUHAN

Mugla-İli-modadekorum

MUĞLA: MENTEŞE

Rize

RİZE: LAZİSTAN

sanliurfa-

ŞANLIURFA: Türk halkının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yiğitlik nedeniyle şehre 1984’te “Şanlı” unvanı veriliyor. Eski ve halk arasındaki adı Urfa.

TUNCELİ

TUNCELİ: DERSiM

YOZGAT

YOZGAT: BOZOK

SAMSUNE

SAMSUN: CANİK

PAYLAŞ.

4 yorum

  1. URFA’nın adı hiç bir dönemde Siverek olmamıştır…Lütfen biraz dikkatli araştırma yapınız…Urfa’nın eski isimleri “RUHA…REHA…URHA….EDESSA …gibi isimleri olmuştur…Siverek ise Urfa’ nin ilçesidir…

  2. Ben yabancıyım ve bu sitenin adında baktım yazmış Türkiyenin eski ismi nedir o yüzden açtım ama Türkiye adına ait hiç bir şey yazmamış !!!

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
BÜYÜK NETİCELER BÜYÜK FEDAKARLIK İSTER

Hz. Peygamber (s.a.v.), her nimetin bir külfeti ve bedeli olduğunu, her külfetin de mutlaka bir nimete vesile olacağını söylüyor. Yani...

Kapat