SARAÇOĞLU’NDAN RAMAZAN’DA BESLENME UYARISI!

0

Biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Ramazan’da aşırı tatlı ve yağlı gıdalar tüketildiğine dikkati çekerek, bu nedenle metabolizma hastalıklarının Ramazan’dan sonra ortaya çıktığını belirtti.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı da olan Prof. Dr. Saraçoğlu, Ramazan ayında çok zengin sofralar hazırlanmaması gerektiğini söyledi.

Orucun zeytin, incir ya da hurma ile açılmasını tavsiye eden Saraçoğlu, “Daha sonra çorba tüketilir. Sonra sofradan kalkarsınız, akşam namazınızı kılarsınız. Tekrar sofraya oturduğunuzda çok yağlı olmayan ve katı yağların kullanılmadığı sebzeli yemekten bir kap tüketilir. Bu şekilde iftar yapılabilir.” diye konuştu.

RAMAZAN’DA ÖLÇÜLÜ BESLENMEYE DİKKAT EDİN!

İbrahim Adnan Saraçoğlu, eskiden sofraların bugünkü kadar zengin ve çeşitli hazırlanmadığını dile getirerek, zengin hazırlanan sofraların israfa da neden olduğunu vurguladı.

Ramazan’da insanların özellikle ölçülü beslenmeye dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Saraçoğlu, şöyle devam etti:

“Son yıllarda ramazanda insanlar aşırı derecede tatlı tüketiyorlar, aşırı derecede yağlı gıdalar tüketiyorlar. Ramazan’dan çıktıktan sonra veya ramazanın son haftasına baktığımızda kalp krizi geçirenler, stent takılanlar, hastaneye koşuşturanları görürsünüz. Metabolizma hastalıkları hep Ramazan’dan sonra ortaya çıkıyor. Şeker, diyabet… Yok ‘kolesterolüm yükseldi, insülin direncim gelişmiş’ şeklinde metabolizma hastalıklarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Onun için Ramazan’da ölçülü beslenmeye dikkat etmeliyiz.”

SAHURDA TATLI TÜKETİMİ BAŞ AĞRISI YAPABİLİR

Prof. Dr. Saraçoğlu, sahur menüsünde tuz tüketiminde dikkatli olunmasını önererek, pirinç pilavı yerine patates yemeklerinin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sahurda tatlı tüketiminin gün içerisinde baş ağrısına yol açabileceğine dikkati çeken Saraçoğlu, “Çay içilebilir ama çok fazla içilmemeli, çünkü vücuttan su attırıyor. Brokoli, karnabahar çok fazla tüketilmeli. Mercimek, ıspanak folik asit açısından çok iyi ancak çok fazla yağ kullanılmamalıdır.” dedi.

İbrahim Adnan Saraçoğlu, hem sahurda hem de iftarda özellikle kızartma yemeklerinden uzak durulmasının sağlık açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
AVUSTRALYA’DA İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

Avustralyalı Müslümanlar Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için, ülke genelindeki cami ve mescitleri doldurdu. Avustralya’da yaşayan Müslümanlar, yarın başlayacak...

Kapat