SAHURDA TOK TUTACAK YİYECEKLER

0

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ile oruç tutmak daha da zorlaşıyor. Fakat sahurda yediklerinize dikkat ederek kolayca orucunuzu tutmanız da mümkün. Peki sahurda ne yemeliyiz? Sahurda tok tutan yiyecekler hangileri?

Ramazan ayında sağlık problemleri yaşamamak için sahur ve iftarda tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Uzun saatler açlığın yaşandığı bu ayda sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi kahvaltı öğünü; yani sahur öğünü asla atlanmamalıdır.

SAHURDA BUNLARI YEMEYİN!

İftarda tüketilen ev yemekleri, hamur işi gıdalar, pilav, makarna ve tatlılar açlık ve susuzluk hissini artıracağından sahurda yenilmemelidir.

SAHURDA NE YEMELİYİZ? – SAHURDA NE YENİR?

Sahurda tokluk hissi veren besinler tercih edilmelidir.

  • Hurma Yiyin – Hurmanın  Faydaları

Hurma: Peygamber -Aleyhissalâtu Vesselâm- Efendimiz, hurma ile süte “atyabân” derdi yani “iki en güzel şey” demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Hurma, kolesterol muhteva etmemekle beraber vücut çalışması için elzem olan 15 farklı mineral, A vitamini, C vitamini, B vitamini türevleri, folik asit, karbonhidrat, lif ve protein içermektedir. Bu haliyle bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir.

Yulaf ezmesi: Sahurda yoğurt, kefir veya süt ile karıştırılarak tüketilirse daha da doyurucu ve besleyici olacaktır.

Yoğurt veya süt: Tok tutucudur. İçinde triptofan amino asit var olması nedeni ile uykuya tekrar geçişe yardımcı olacaktır.

Meyve ve komposto: Enerji verir ve bağırsakların gün içinde çalışmasında yardımcıdır.

Ceviz: Krom mineral bakımından zengindir. Başta insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Bu nedenle tok tutucu özelliği vardır. İçeriğindeki omega ve sağlıklı yağlar da tokluk hissi verecektir.

Yumurta: Sahurda mutlaka alınması gereken bir besindir. Tercihen haşlanmış tüketilmelidir. Fakat yulaf kepeği ve mantar biber gibi sebzeler ile omlet haline getirilerek az yağda yapılarak da tercih edilebilir.

  • Yerken Ölçüye Dikkat

Tahin ve pekmez: Birlikte vitamin mineral ve enerji deposudur. Yağdan da zengin olan susam yağından meydana gelen tahinin tok tutucu özelliği vardır. Pekmezle karışınca mide için zararsız hale gelecek ve sindirim için sıkıntı yaratmayacaktır. 1-2 tatlı kaşığı ölçüye dikkat ederek alınmalıdır.

  • Tuzsuz Peynir Tercih Edilmeli

Az tuzlu veya tuzsuz peynir: Gün içinde gereken enerji ihtiyacını karşılayacak, proteinden zengin kalsiyum deposu bir besindir. 18 / 46 Özellikle sahurda peynir tüketilecekse de tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖRNEK RAMAZAN SOFRASI HAZIRLADI

SAHUR YAPMANIN ÖNEMİ VE FAZİLETİ NEDİR?

SAHUR NEDİR? SAHURLA İLGİLİ HADİSLER

Paylaş.

Yorumlar