SAHRAYICEDİT MEZARLIĞI

0

Sahrayıcedit Mezarlığı nerededir? Sahrayıcedit Mezarlığı’nda kimler yatıyor? Sahrayıcedit Mezarlığı tarihi, hikayesi, hakkında bilgi…

Kadıköy ilçesinde, Sahrayıcedit Camiî’nin kuzeyinde bulunan, üçgen şeklindeki bu mezarlığın üçte biri Osmanlı döneminden kalmadır. Ancak bunlar da XIX. yüzyılın sonlarından başlamaktadır. Burada Osmanlı Devleti’nin son döneminde üst mevkilerde bulunmuş çok sayıda devlet adamının kabri vardır.

SAHRAYICEDİT MEZARLIĞI HİKÂYESİ

Eskiden seferine çıkacak Osmanlı askerleri şimdiki Merdivenköy – Sahrayıcedid arasında bekler ve hazırlık yaparmış. Zaman zaman buradaki bekleyiş uzun sürmüş ve bazı kayıplar verilmiş. Sahrayıcedid Mezarlığı, burada beklerken ölen askerlerin bulunduğu bir mezarlıktır.

SAHRAYICEDİT MEZARLIĞI’NDA KIMLER YATIYOR?

Sahibü’l Vefa Hace Musa Topbaş Efendi, Bekir Sıdkı Sezgin, Mahir İz, Ayşe Şasa, Fethi Gemuhluoğlu, Elmalılı Hamdi Yazır gibi pek çok ismi daha ağırlayan Sahrayıcedid Kabristanı, sır sarayının güzel misafirlerini bekliyor.

SAHRAYICEDİT MEZARLIĞI NEREDEDİR? – HARİTA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SULTAN 6. MEHMET VAHDETTİN KİMDİR?

Sultan  Mehmet Vahdettin kimdir? Sultan  Mehmet Vahdettin nasıl bir eğitim dönemi geçirdi? Sultan  Mehmet Vahdettin döneminde neler yaşandı? Sultan  Mehmet...

Kapat