SAFER AYI NE ZAMAN?

0

Müslümanların kullandığı Hicri takvime göre Hicri ayların ikincisi Safer ayıdır. Peki, 2018 Safer ayı ne zaman? Safer ayında neler oldu? Safer ayında hangi dualar okunur? İşte cevabı haberimizde…

Muharrem ayından sonra gelen 2018 Safer ayı 10 Ekim Çarşamba günü başlayıp, 9 Kasım Cuma günü sona erecek.

Halk arasında ‘bela ayı’ olarak da bilinen bu ayla ilgili yazılanların büyük bir çoğunluğu yanlıştır. Safer ayı cahiliye Arapları tarafından uğursuzluk ayı olarak tanımlanmıştır.

Belaların birinci kat semaya indiği felaket ayı, bela ayı olarak da anıldığı için “uğursuzluk ayı” olduğu söylenir ama bu gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Araplar, savaşın, baskınların, intikamın yasaklandığı mübarek haram aylarından çıkıp da ölümün, savaşın, soygun ve baskınların yapıldığı Safer ayına girdiklerinde bu durum onlara çok ağır geliyordu. Bu durum, onlarda, Safer ayının uğursuz olduğu îtikâdını oluşturdu.

İslâm ise buna inanmalarını yasaklamıştır. Zira vakit, sadece vakit olması açısından uğursuzluk veya zarar getirmez. Uğursuzluk veya zarar, insanın bu vakitte yaptığı kötülükten doğmaktadır. Kötü kişi kötülüğü işlemek sûretiyle zamana da zemine de uğursuzluk getirmektedir, aksi ise doğru değildir.

SAFER AYI UĞURSUZLUK AYI DEĞİLDİR

SAFER AYINDA OKUNACAK DUA HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş.

Yorumlar