RUS RESSAM MARKÜTERİ SANATIYLA KUR’AN’DAN 20 AYETİ TABLOLAŞTIRDI

0

Antik çağdan bu yana sarayları süsleyen marküteri sanatını kullanan Rus asıllı ressam Gorovoy, Kur’an-ı Kerim’den 20 ayeti tablo haline getirdi.

Kırgızistan’da farklı renklerde ahşabın kesilerek iç içe yerleştirildiği marküteri sanatıyla uğraşan 69 yaşındaki Rus asıllı ressam, dekoratör ve tasarımcı Vladimir Gorovoy, Kur’an-ı Kerim’den 20 ayeti tablolaştırdı.

Ömrünü ahşap oyma ustalığına adayan Gorovoy, antik çağdan bu yana genellikle devlet saraylarını süsleyen, 3 bin yıllık geçmişe sahip marküteri sanatını tablolarla yaşatıyor.

Küçük atölyesinde 14 yıldır çalışmalarını sürdüren ressam Goroyov, felsefi yaklaşım, sanat ve ustalık becerileri gerektiren bu sanatını, farklı desen ve renklerde ahşap kaplamaları, maket bıçağı, beyaz tutkal, pres aleti, kağıt bandı ve mat cila gibi malzemeleri kullanarak icra ediyor.

AYETLERİN İŞLENDİĞİ TABLOLAR

Marküterinin pahalı bir “saray sanatı” olduğunu belirten Gorovoy, İslam ayetlerini işlediği tabloları sergilemek için destek aradığını söyledi.

Ahşap üzerine Kur’an-ı Kerim ayetlerini işlemek fikrinin farklı bir şey yapma arzusundan doğduğunu hatırlatan Gorovoy, çalışmasını şu şekilde anlattı:

“Bir sergiye hazırlanırken aklıma ayetler geldi çünkü ayetler çok güzel bir kaligrafidir. Hat, çok güzel bir sanattır ve beni çok etkilemiştir. Müftülüğe başvurdum. Bana 20 ayet verdiler. Çok güzel bir çalışma oldu. Ayrıca ayetlerden birinin Müslümanlığı kabul etmek için okunması gereken bir ayet olduğunu öğrendim. Bu çok güzel bir şey. Ayetleri hazırlarken kendimi çok iyi hissediyorum. Sıcaklığı ve bunun kutsal bir iş olduğunu anlıyorum.”

Gorovoy, insanların dine bağlı kalmasının önemli olduğunu dile getirerek, “İnsanların, ayetlerin olduğu bu tablolara bakarak (Ne kadar güzel) demelerini istedim ve dine bağlı kalsınlar diye yaptım vermek istediğim etki bu çünkü çevre insan kimliğini belirler.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
CUMA NAMAZI ÇIKIŞINDA FİLİSTİNLİLERE ATEŞ AÇILDI

Filistinlilerin Cuma Namazı çıkışında yaptıkları yürüyüş, İsrail askerleri tarafından engellendi. İsrail'in barbar askerleri iki Filistinliyi öldürdü. İsrail'in Filistinliler'e yönelik zulmü...

Kapat