RAMAZAN’DA YOĞURT YEMENİN FAYDALARI

0

Birçok derde deva olan yoğurdu, vitamin ve mineral eksikliğinin sıkça görüldüğü Ramazan ayında mutlaka yiyin.

Vücudun günlük ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineraller için Ramazan ayında mutlaka yoğurt yiyin. Uzun süren açlık süresince vücutta birçok mineral eksikliği görülebilir, bu yüzden mineral bakımından zengin yiyecekler yenilmelidir. Vücudunuzun ihyacı olan vitaminleri yoğurt yiyerek karşılayabilirsiniz.

İftar sofrasında orucunuzu suyla açtıktan sonra birkaç kaşık yoğurt mutlaka yiyin ve devamını yemeğinizin aralarına bölerek yiyin. İftarda yenilen bir kase yoğurt, kan şekeri seviyesini düzenler; orucunuzu açtıktan sonra şekerinizin aniden yükselmesine engel olur.

YOĞURT TOK TUTUYOR

Yoğurt, sahur için de hafif ve ferahlatıcı lezzetiyle ideal besinlerden biri durumunda. Hafif bir yiyecek olmasının dışında, uzun süre tok kalmak istiyorsanız sahurda mutlaka yoğurt yiyin.

KAS VE KEMİK ERİMESİNİ ÖNLÜYOR

Özellikle Ramazan ayında yenilen hayvansal proteinler yüzünden yaşanan kas erimesini önlemeye yardımcı olan yoğurt, aynı zamanda iftar ve sahur arasında bolca içilen çay ve kahveye karşılık kemiklerinizi korumanıza da destek olur.

YOĞURT YAĞ YAKAR MI?

Ramazan ayınca uzun süre aç kalıp bir anda yenen yemekler yüzünden birçok insan kilo problemi yaşıyor; yoğurt vücudunuzdaki yağ yakımında da en etkili besinlerden. Ramazan ayında kilo almanın aksine, vermek istiyorsanız mutlaka yoğurt yiyin. Yapılan araştırmalara göre, beslenme programına keçi yoğurdu ekleyenler, eklemeyenlere oranla yüzde 22 daha çabuk kilo verebiliyor. Özellikle içine nane, kekik ve dereotu gibi yeşil baharatlar ilave ederek iftar ve sahur arasında da tüketebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Neredeyse her derde deva yoğurt, özellikle grip ve soğuk algınlığı salgınlarının olduğu dönemlerde düzenli olarak yenildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bu tip hastalıklara karşı vücudun direncini arttırıyor.

YOĞURT KALP DOSTUDUR

Düşük kalorili olmasıyla kolesterolünüzü de dengede tutar. İftar sofrasında akla ilk gelen suysa ikincisi de yoğurt olmalıdır. Hem hafif hem lezzetli hem doyurucu bir lezzet olan yoğurt, kolesterolü düşürerek aynı zamanda kalbi de korur.

İftar sofrasında su içtikten sonra ilk işiniz yoğurt yemek olsun; direkt yoğurt yemek istemezseniz, tavsiyemiz içinde yoğurt olan besinler tüketmeniz. Mesela önce yoğurtlu bir çorbayla başlayabilirsiniz.

İFTAR İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ YOĞURT ÇORBASI 

Orucunuzu suyla açtıktan sonra çorba içme alışkanlığınız varsa değiştirmenize de gerek yok; sizin için sıcak Ramazan günlerinde içinizi ferahlatacak yoğurtlu çorba önerimiz var. Yapımı da oldukça kolay; bu akşamın iftar menüsüne ekleyin deriz.

SALATANIZI YOĞURTLU YAPIN

İftar masalarınızı zenginleştiren salatalara da yoğurt ilave edebilirsiniz; yoğurtlu semiz otu salatası, kıvırcık salata, kereviz salatası ve bunun gibi sevdiğiniz her türlü salatayı yoğurtla servis edebilirsiniz.

YOĞURT TATLISI

İftar sonrası tatlınızı da yoğurtlu yapmanız tavsiyemizdir; hem çok daha hafif hem çok lezzetli olacağından eminiz. Meyve salatasının içine biraz yoğurt karıştırmanız yeterli; tat katmak isterseniz ev yapımı reçel yahut bal da kullanabilirsiniz. Tatlınızın içerisine isteğe bağlı badem ve ceviz parçacıkları da ekleyebilirsiniz.

Kaynak: Yeni Şafak

AYRAN AŞI ÇORBASI TARİFİ

RAMAZAN’A ÖZEL ‘SOĞUK AYRAN ÇORBASI’

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
NE ZAMAN İFLAH OLURUZ?

Peygamber Efendimiz’in hayâtı, insanoğlunun başına gelebilecek hemen hemen her hâdise için örnek alınabilecek davranış güzellikleriyle doludur. Yeter ki, O’nu yakından...

Kapat