RAMAZAN’DA KİTAP BULUŞMASI

0

Bu yıl 33’üncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, İstanbul Beyazıt’ta ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor. Okur yazar buluşmaları ve Beyazıt Ramazan Sohbetleri ile zenginleşecek fuar, Ramazan süresince herkese açık olacak.

33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan ayı boyunca İstanbul Beyazıt Meydanı’nda kültür hayatını zenginleştirecek. 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak fuarda 173 stantta 180 yayınevi, Ankara Kocatepe Camii avlusu çadırında 56 stantta 85 yayınevinin kitapları sergilenecek.

Sevilen yazarlarla okuyucularını buluşturan birçok imza etkinliğinin gerçekleşeceği fuar süresince dördüncü yılına giren ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Konferans Salonu‘nda ziyaretçilere her gün sohbet dinleme imkânı sağlayacak. Zamanımızın kültür, sanat, edebiyat, fikir dünyasından önde gelen birçok yazar ve sanatkâr Beyazıt Ramazan Sohbetleri kürsüsünde dinleyicilerle buluşacak.

a1

BEYAZIT ASIRLAR ÖNCESİNDE DE FUAR MERKEZİYDİ

Onlarca yayınevini ve bu kuruluşlara bağlı yazarları bir araya getiren; her akşam bir kültür, fikir ve sanat insanını konuşmacı olarak ağırlayan fuar, Beyazıt’ın Osmanlı dönemindeki “kitap ve ilim merkezi” olma sıfatını yeniden canlandırıyor ve İstanbul’un en merkezî noktalarından birinde Ramazan’ın kültürel ağırlığını taşıyabilen bir şölene dönüşüyor. Osmanlı döneminde Ramazan aylarında dönemin fuarları sayılabilecek panayırlara ev sahipliği yapan Beyazıt Meydanı, kitap fuarı için tarihî bir fon oluşturuyor. Yakınında bulunan tarihî mekânların da hatırlanmasını ve ziyaret edilmesini sağlayan organizasyon, bu sebeple Tarihî Yarımada kimliği ile bütünleşmiş geleneksel bir faaliyet olarak anılıyor.

a3

Her yıl Ramazan’da yoğun ilgiyle karşılanan fuarlara gelen ziyaretçiler, Türkiye’de basımı gerçekleşen kitapları uygun fiyatlara alma imkânı buluyor. Fuarda; edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık 50 bin kitap kitapseverlerle buluşacak.

11.00-24.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda,  yüzde 50’ye varan indirimli  kitaplar ve fuara özel basılan sürpriz yayınlar da okurlara sunulacak.

Paylaş.

Yorumlar