PEYGAMBERİMİZ’İN YUVASI

0

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hâne-i saâdetleri, dünyanın en mesut yuvasıydı. O yuvadan burcu burcu saâdet râyihaları yayılırdı.

Hiçbir kadın kocasını, ümmetin annelerinin Allah Rasûlü’nü sevdiği kadar sevemez. Hiçbir koca da hanımını, Allah Rasûlüʼnün mübârek zevcelerini sevdiği kadar sevemez. Hiçbir evlât babasını, Fâtıma vâlidemizin sevdiği kadar sevemez. Hiçbir baba da evlâdını Allah Rasûlüʼnün sevdiği kadar sevemez. Zira Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, âile hayatında uyguladığı terbiye usûlüyle, hanımlarının ve evlâtlarının kalplerinde müstesnâ bir muhabbet bağı tesis etmişti.

O yuvada ümmetin anneleri, odalarına ancak başlarını eğerek girebilirlerdi. Odaları, ancak kifâyet miktarı bir alandı. O yuvada günlerce ocak yanmaz, yiyecek bir şey bulunmazdı. Fakat o mesut yuvada, maddî rızıktan ziyâde; rızâ, sabır ve teslîmiyetin lezzetiyle yaşanırdı.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Âlemlere Rahmet: Hz. Muhammed, Erkam Yayınları

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
GÜNÜMÜZ CİHADI NASIL OLMALIDIR?

Günümüz cihadını nasıl anlamalıyız? İslam'ı yaşama konusunda dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Kulluk vazifesinde üstümüze düşenler ve sorumlu olduğumuz insanlara...

Kapat