PEYGAMBERİMİZ’İN İZ BIRAKAN MİRASI

0

11 yıldır yayın faaliyetini aralıksız sürdüren TDV İstanbul Şubesi ve İstanbul Müftülüğü’nün ortak yayını olan Din ve Hayat Dergisi, 35. sayısını şaşmaz bir hayat çizgisi için örnekliğine ihtiyaç duyduğumuz Efendimiz’in bıraktığı iki önemli mirastan birisi olan Sünnet’e ayırdı.

Dergi İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın “Ehl-i İrfan Nezdinde Sünnetin Yeri ve Değeri” başlıklı irfan ehlinin hayat ve sözlerinden örneklerle Sünnete vurgu yapan yazısı ile başlıyor. Sünnet kavramının ortaya çıkışı ve tarihi seyri Doç. Dr. Halit Özkan tarafından kaleme alınırken, “Sünnet’in İslam Hukukundaki Teşrî Değeri”, Prof. Dr. Ferhat Koca tarafından değerlendiriliyor. Prof. Dr. Yavuz Köktaş,  Sünnet Etrafında Gelişen Tartışmalar başlıklı yazısı ile sünnete yönelen itirazlar ve saldırıları maddeler halinde değerlendiriyor. Prof. Dr. Murteza Bedir ise “Sünnetin Temellendirilmesi: Gereksiz Bir Tartışma” başlıklı yazısı ile Sünneti Kur’ân’dan ayrı bir şey zannedenlerin en büyük zulmü sünnete değil Kur’ân’a yaptıklarını ifade etmektedir. Oryantalistlerin sünnet ve hadise dönük yaklaşımlarını Dr. Öğretim Üyesi Fatma Kızıl kaleme alırken, Yahudi ve Hristiyan Kültürü ve Hadisler’i Prof. Dr. Özcan Hıdır derginin bu sayısı için değerlendiriyor.

Sünnetin ve hadislerin tarihe ve kültüre bakan boyutlarını, Rıhle yazısı ile Halime Yıldız, Darü’l Hadisler ile Doç. Dr. Hikmet Atan, Buhari-i Şerif ile Arafat Aydın, Tıbb-ı Nebevî ile Dr. Ahmet Altun, Kaside-i Bürde’den tercüme ile Fulya İbanoğlu dergimiz için kaleme aldılar.

Bu sayıda ayrıca, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Huriye Martı, Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir ve Muhammed Avvame söyleşileri yer alıyor.

Din ve Hayat Dergisi “Sünnet” konulu 35. Sayısı Peygamberimizin hayat çizgisini anlama ve onun kılavuzluğunu hatırlatma gayesindedir.

Web adresi:   İstanbul.diyanet.gov.tr

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
PEYGAMBERİMİZ ADİY BİN HATEM’İN (R.A.) KALBİNİ NASIL KAZANDI?

İnsanlara hidâyet tevzî eden ve onlara sonsuz bir saâdet bahşeden Allah Resûlü, bu ebedî faydası mukâbilinde bile en ufak bir...

Kapat