PEYGAMBER EFENDİMİZ’E EN ÇOK BENZEYEN SAHABİ

0

Peygamber Efendimiz’e en çok benzeyen sahabi kimdir?

Enes (r.a) şöyle buyurur:

Hasan bin Ali’den daha çok Peygamber Efendimiz’e benzeyen başka biri yoktur.” (Buhârî, Ashâbu’n-Nebî, 23; Ahmed, III, 199)

İnsanların en güzeli, Resûlullah Efendimiz’dir. O’na en fazla benzeyen kişinin de dünyalar güzeli bir kul olduğunda hiç şüphe yoktur. Cenâb-ı Hak, çok sevdiği Habîbi’nin sevgili torunlarını da O’na ikrâmen güzel yaratmıştır. Onların sûretleri gibi sîretleri de mükemmel idi. Dış görünüşleri gibi ahlâklarının da güzel olması için dâimâ dua ederlerdi.

HZ. HASAN’A (R.A.) BENZERDİ

Ebû Cuhayfe (r.a) şöyle buyurur:

“Ben Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’i gördüm, Hasan’a çok benzerdi.” (Buhârî, Menâkıb, 23)

Ashâb-ı Kirâm, Hz. Hasan’ı gördükçe Resûlullah Efendimiz’e olan hasretleri alevlenirdi. Gerçi onlara her şey Allah Resûlü’nü hatırlatırdı. Her vesileyle O’ndan bahsederlerdi. Hele bir de Hz. Hasan gibi O’na benzeyen birini gördüklerinde kalplerinin muhabbetle coşmaması mümkün değildi. O’nu gördükçe Efendimiz’e muhabbetleri daha da artardı.

YÜRÜYÜŞÜ AYNEN O’NA BENZİYORDU

Âsım bin Küleyb’in nakline göre babası rüyâsında Resûlullah Efendimiz’i görmüş ve bunu İbn-i Abbâs’a haber vermiş. İbn-i Abbâs (r.a):

“‒O’nu gördün mü?” diye sorunca Küleyb (r.a.):

“‒Evet, vallâhi gerçekten O’nu gördüm!” demiş. İbn-i Abbâs (r.a.):

“‒Hasan bin Ali’yi hatırladın mı?” diye sormuş. O da:

“‒Evet, vallâhi, onu ve yürürken sağa sola salınmasını hatırladım!” deyince İbn-i Abbâs (r.a):

“‒Hasan, Resûlullah’a çok benzerdi!” buyurmuştur. (el-Cüz’ü’l-mütemmim li-Tabakât-ı İbn-i Sa’d, Tâif, 1414, I, 248; Varol, Hz. Hasan, s. 192)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

HZ. HASAN’IN (R.A.) KISACA HAYATI

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
CAMİDE İMAM MİNDERDE ANTRENÖR

Sporcu olmak isteyen ancak babasının isteği üzerine meslek olarak imamlığı seçen Yusuf Yoldaş, ilgi duyduğu sporu Judo İl Temsilciği bünyesinde...

Kapat