OYUN OYNAYARAK KUR’ÂN ÖĞRENİYORLAR

0

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan “Okul Öncesi Din Öğretimi Projesi” kapsamında, Elazığ’ın Keban ilçesinde açılan Kur’an kursunda, 4-6 yaş grubundaki 20 çocuk Kur’an-ı Kerim öğreniyor.

İlçe Müftülüğü tarafından Keban Alabalık Kur’an Kursunda 20 Haziran’da hayata geçirilen projede, Kur’an kursu öğreticisi Songün Aydemir minik öğrencileri eğitiyor.

İlçe Müftüsü Abulhamid Pehlivan, kursun, toplumda önemli bir ihtiyacı karşılamak için açıldığını söyledi.

Miniklere Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı müfredat çerçevesinde Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler ve çocukların manevi gelişiminde etkili olan değerler eğitimi verildiğini belirten Pehlivan, bu sayede çocukların küçük yaşlarda Kur’an-ı Kerim okumayı, İslam’ın temel prensiplerini ve bir Müslüman’ın nasıl yaşaması gerektiğini uygulamalı öğreneceklerini vurguladı.

TEKNOLOJİ KULLANARAK KUR’ÂN ÖĞRETİYORLAR

Okuma yazma bilmeyen öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan kitaplarla eğitim verdiklerini aktaran Pehlivan, şöyle devam etti:

“4-6 yaş grubu okuma yazma bilmeyen çocuklara, oyun oynatarak eğitim veriyoruz. Çocuklar oyun salonunda oyun oynarken ilahi veya sureyi dinleyerek ezberleyecekler. Teknolojiyi kullanarak bunu yapıyoruz. Bilgisayarı ve ses sistemini kullanıyoruz. Projeksiyondan da bazı şeyleri yansıtarak, dikkatlerini çekiyoruz. Dolayısıyla çocuk oynarken sureyi de ezberlemiş oluyor.”

Eğitimle, çocukların sofra duasını ezberlediğini, birçok ilahi de öğrendiğini anlatan Pehlivan, kısa sürede çok büyük gelişmeler olduğuna dikkati çekti.

Kur’an-ı Kerim’i, harfleri boyatarak öğrettiklerini ifade eden Pehlivan, “Namaz kılma için namaz boyama kitabımız var. Kitabı boyarken namaz kılmayı öğreniyor. Çocukların görsele yönelik zekası muhteşem. O görsel zekayla çocuk harfleri tanıyor ve kısa sürede de öğreniyor.” ifadelerini kullandı.

Pehlivan, kursun 26 Ağustos’a kadar hizmet vereceğini aktardı.

BESMELEYLE BAŞLADI HARFLERİ ÖĞRENDİ

Veli Sena Özdemir Seçkin ise ilçe sakinlerinin girişimleri sonucu böyle bir kurs açıldığı için çok mutlu olduklarını dile getirerek, ilçe müftülüğüne teşekkür etti.

Seçkin, 4 yaşındaki kızının kursa geldiği için çok mutlu olduğunu aktararak, “Kızım besmeleyle başladı, ondan sonra harfleri öğrendi. Hadis-i şerifleri söylemeye başladı.” dedi.

Öğrencilerden Burak Ada Bay ve Zümra Akın ise arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynadıkları kursu çok sevdiklerini anlatarak, “Biz burada Kur’an-ı Kerim ve dualar öğreniyoruz. Yemek yiyoruz, arkadaşlarımızla oyun oynuyoruz.” diye konuştular.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar