ÖLMEDEN ÖNCE “SALİH” OLDU

0

Marmaris’te kanser olduğunu öğrendikten sonra yaklaşık 50 gün önce Müslüman olarak “Salih” ismini alan Alman uyruklu Bernd Wickbold, İslami usullere göre son yolculuğuna uğurlandı.

Kanser olduğunu öğrendikten sonra Müslüman olup Salih adını alan Alman uyruklu Bernd Wickbold İslami usullere göre son yolculuğuna uğurlandı.

Marmariste yaşayan Alman uyruklu Bernd Wickbold, vefat etmeden 50 gün önce Müslüman olmuş Salih adını almıştı.

TÜRKLERİN MİSAFİRPERVERLİĞİNDEN ETKİLENDİ

Almanya’da çalıştığı noterden emekli olan Wickbold, yaklaşık 15 yıl önce tatil için geldiği Marmaris’ten ve Türklerin misafirperverliğinden etkilenerek Orhaniye köyüne yerleşti.

Burada tek başına yaşayan Wickbold, sürekli bisikletle gezdiği için yöre halkı tarafından “Bisikletli Alman” olarak anılmaya başlandı. İki ay önce akciğer kanseri olduğunu öğrenen Wickbold, İslam dinini seçmeye karar verdi. Wickbold, 50 gün önce Marmaris Müftülüğüne müracaat ederek, Müslüman oldu ve Salih ismini aldı.

Bir hafta tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında hayatını kaybeden Wickbold için Marmaris İbrahim Ağa Camisi’nde öğle namazına müteakiben cenaze töreni düzenlendi.

ŞAHİTLERİN YANINDA KELİME-İ ŞEHADET GETİRDİ

Cenaze namazını kıldıran Marmaris Müftüsü Hasan Ersöz yaptığı konuşmada, dünya hayatının bir imtihan alanı olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Bir insan için önemli olan, ömrünü Müslüman olarak tamamlamaktır. Arada gel gitler olsa bile insan ölürken inanarak Kelime-i Şahadet getirirse cennete girer. Salih kardeşimiz de şahitlerin yanında Kelime-i Şahadet getirdi. Bundan dolayı kendisini tebrik ediyor ve İslami usullere göre son yolculuğuna uğurluyoruz” dedi.

Cenaze namazının ardından Wickbold, vasiyeti üzerine Beldibi Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar