ÖĞRENCİLER İHTİYAÇLARINI SANDIKTAN KARŞILIYOR

0

Özel Ankara Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler, maddi ihtiyaçlarını gidermek için 6 bin 500 liranın bulunduğu “okul sandığı”ndan istedikleri zaman para alabiliyor.

Özel Ankara Sanayi Odası (ASO) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 5 yıl önce, öğrencilerin zaman kontrolünü sağlayarak sorumluluk bilinci kazanmaları amacıyla ders zili uygulamasının kaldırılması kararlaştırıldı.

Bununla birlikte satıcı olmadan simit satışının yapıldığı okulda, öğrencilerin kendi kendilerine hesap kaydı tutarak istedikleri zaman kullanabilecekleri “okul sandığı” uygulaması başlatıldı.

ÖĞRENCİLER ZAMAN YÖNETİMİ ÖĞRENİYOR

ASO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Daşçı, “Geliştirilmiş Kişilik” projesi kapsamında, okullarında öğrenciye yönelik uygulanan faaliyetleri anlattı.

Daşçı, okullarında 5 yıldır zil çalma uygulamasının olmadığını belirterek, “Öğrencilerin zaman yönetimini öğrenmesine yönelik zilsiz uygulama yapıyoruz. Çocukların derse giriş çıkışlarında herhangi bir zil kullanmıyoruz ama çocukların öğretmenden sonra derse girmesini de kabul etmiyoruz.” dedi.

PARAYI NE ZAMAN TESLİM EDECEKLERİNİ DEFTEREYE YAZIYORLAR

Öğrencilerin kendi kendilerine bir kayıt tutarak istedikleri zaman kullanabildikleri 6 bin 500 liranın bulunduğu “okul sandığı” uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade eden Daşçı, şöyle konuştu:

“Öğrencilerin çeşitli şekillerde ceplerinde ve evlerinde parası olmayabilir. Okul sandığına öğrenciler kendi iradeleriyle ihtiyaçları olduğu kadar müracaat ediyorlar. O müracaatta parayı alıyorlar. Aldıkları parayı ne zaman teslim edeceklerini deftere yazıyorlar.”

SİMİDİN ÜCRETİNİ KASAYA KENDİLERİ KOYUYORLAR

Öğrencilerin güven ve sorumluluk duygusunun gelişmesine yönelik uygulama çerçevesinde kantinde simit satışı yapan personelin olmadığını belirten Daşçı, kahvaltı yapmak isteyen öğrencilerin aldıkları simidin ücretini kasaya kendilerinin koyduklarını anlattı.

Ayrıca başarılı öğrencilerin İngiltere’ye dil eğitimine gönderildiği ve öğrencilere yurt dışında staj imkanı verildiğine işaret eden Daşçı, uygulamaların öğrenci davranışlarına, veli davranışlarına ve topyekun okulda huzur ortamının oluşmasına büyük katkı sağladığını dile getirdi.

Öğrenci Başkanı Berk Albayrak ise okullarında öğrencilere kişilik kazandırmaya yönelik uygulamalar olduğunu dile getirerek, “okul sandığı”nın öğrencilerin maddi kaynaklı sıkıntılarına çözüm getirerek, bir özgüven ve bilinç kazandırdığını söyledi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
BİR ALLAH DOSTUNUN NEZİH GENÇLİĞİ

Bâyezîd-i Bistâmî -rahmetullβhi aleyh- daha çocukken, ilerde büyük bir Allah dostu olacağının emârelerini sergiliyordu. Her hâl ve hareketi ölçülü, sözleri...

Kapat