MUSUL’DAKİ TÜRK İZLERİ SİLİNİYOR

0

19 Ekim 2016’da başlayan Musul operasyonu şehri büyük oranda bir harabeye çevirdi. 3 bin kişilik DEAŞ terör örgütüne karşı Irak Ordusu ve ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından 107 gündür yürütülen Musul operasyonunda 13 bin sivil hayatını yitirdi.

MUSUL’DA TÜRK İZLERİ SİLİNDİ

Irak Türkmen Cephesi Musul Temsilcisi Adil Seldi, operasyonların genelde tüm Musul halkına ve özelde ise kentteki Türk izlerinin silinmesine neden olduğunu söyledi. “Emir Nurettin Zengi ve Osmanlı eserlerinin tamamına yakını tahrip oldu” diyen Selbi; Cami El Nuri ve Musul’un sembolü Hadba Saat Kulesi, Hıdırellez Camisi, Musul Askeri Kışlası, Yunus Nebi Camisi, İmam Avneddin Camisi’nin bu saldırılarla tahrip olduğunu belirtti.

300 BİN TÜRKMEN GÖÇ ETTİ

60’dan fazla mescidin yerle bir olduğunu anlatan Adil Selbi, 29 otel, 200 fabrika ve 2 körpünün de bu saldırılarda yıkıldığını belirtti. Yine aynı dönemde 5 bin Musullu Türkmen’in şehit olduğunu kaydeden Selbi, “300 bin Türkmen Irak’ın güneyi, Türkiye, Irak’ın kuzeyi ve Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesine göç etti” dedi. Selbi, “Tarihi silinen Musul için gelecek adına karanlık senaryolar tatbik edilebilir ve bölgede yeni çatışma alanları doğar. Musul halkı koalsiyon öncesi DEAŞ’a karşı 10 bin şehit vermişti. Ancak kurtarma amaçlı gelenler DEAŞ’tan daha fazla masum öldürdüler. Ve kadim Musul’u tarihten sildiler” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
İSLAM’IN EN BÜYÜK İKİ TEMEL KAYNAĞI

Dr. Murat Kaya, İslam'ın en önemli ve en büyük iki temel kaynağını açıklıyor... https://www.youtube.com/watch?v=cXFhTIdoTYg

Kapat