MÜSLÜMANLAR BİRBİRİNİ NEDEN SEVMELİ?

0

Müslümanlar birbirini sevmedikçe iman etmiş sayılmaz, iman etmedikçe de cennete giremezler.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Müminler ancak kardeştirler…” (Hucurât, 10)

SELAMI YAYMANIN EHEMMİYETİ

Resûlullah buyurdular:

“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!” (Müslim, Îmân 93-94. Tirmizî, Et’ime 45, Kıyamet 56;)

Allah için seven kimse, mü’minler kardeş olduğunu düşünerek bütün Müslümanları sevmeli, kendisi için arzu ettiği şeyleri onlar için de istemelidir.

Müslümanlar birbirini sevmedikçe gerçekten îmân etmiş sayılmazlar.

Onun için bütün Müslümanlara değer vermeli, hem onlara hem de onların dokunulmaz haklarına saygı göstermeli, kendilerine dua etmeli, iyiliklerini istemeli, kusurlarını yaymayıp örtmeye çalışmalı, Müslümanlara duyduğu kin ve haset gibi hisleri gönlünden söküp atmalıdır.

Zaten Allah Teâlâ Müslümanları cennete koyunca, onların içindeki kötü duygu ve düşünceleri yok edecek, onlar da karşılıklı tahtlarda, sevinç içinde, kardeş kardeş oturacak, cennetin tadını çıkaracaklardır.

Kaynak: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Peygamberimin Sevdiği Müslüman, Erkam Yayınları

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
İMRAHOR İLYAS BEY CAMİÎ TARİHİ

Araştırmacı-Yazar Fahri Sarrafoğlu, Bizans ve Osmanlı devrinin en eski ve büyük mâbedlerinden biri olan İmrahor İlyas Bey Camiî’nin buruk hikâyesini anlatıyor....

Kapat