MUHARREM AYINDA OKUNACAK DUALAR

4
11 Eylül 2018 Salı günü, İslam âlemi Hicrî yılbaşını idrâk etti. Hicrî takvimde yılbaşı olan, ay olarak da ilk İslam muhacirlerinin ve Peygamber Efendimizin hicret ettiği ve kameri aylar içerisinde çok hususi bir yere sahip olan  Muharremin 1. ve 10. gününde okunacak duâları sizlerle paylaşıyoruz.
Muharrem ayında okunacak dua ve tespihler…
SENENİN İLK GÜNÜ, 1 MUHARREM’DE ÜÇ DEFA OKUNACAK DUÂ
dua

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) Efendimiz Muhammed’e âline ve ashâbına salât u selâm eylesin! Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, Evvel’sin. Fazl u ihsânın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin çok yücedir. Yeni yıl gelmiş bulunuyor. Bu sene içinde bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyoruz. Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Allah, ümmî nebî Efendimiz Muhammed’e, âline, mübarek ve temiz ashâbına salât eylesin! Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.”

MUHARREM’İN 1. VE 10. GÜNLERİNDE OKUNACAK DUÂ

Her kim Muharrem ayının ilk on gününde, özellikle birinci ve onuncu Aşûra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü’l-celâl Hazretlerinin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî’ belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır.

DUA2

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, dirisin, Kerîm’sin, Hannân’sın, Mennân’sın.

Bu yeni sene içinde beni ilâhî rahmetten kovulmuş şeytandan korumanı istiyorum.

Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyorum.

Yine Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım!

Rahmetinle lutfeyle ey merhametlilerin en merhametlisi!”

Kaynak: Ramazanoğlu Mahmud Sâmi Hazretleri, Duâlar ve Zikirler, Erkam Yayınları

MUHARREM AYININ ÖNEMİ NEDİR, MUHARREM AYINDA NELER YAPILIR?

MUHARREM AYININ EN FAZİLETLİ GÜNÜ

1 MUHARREM’DE ÜÇ DEFA OKUNACAK DUÂ

1_muharremde_uc_defa_dua

Paylaş.

4 yorum

  1. Okadar bunaldim ki artik yasamakla hic bir bagim kalmadi bu yasadigim olaylara hep sukur ettim ama 28 yildir hep aci keder artik bir anlami kalmadi Allahim affetsin ama işsizim . 10 yil cezaewinde yattim namus cinayetinden hayatim komple.boşluk yasama sevincim gitti hergun dua ediorum ama.olmuyor bu nasil.sinavdir artik yetmrzmi yasim 28 ama sanki 90 yasindayim bu olaylar hani sevgili acisida degil yasadiklarim.cok.yipratti dua ediorum ama o anlik rahatliorum ama yasadigm.surec cok.kotu bilmiorum burayada yazmak istedim kimseye bisi anlatamiyorum derdimi anlayan yok herkes yasiyor iste bi sekil bana akil vericek hoca lazim ben kendime anlam veremiorum sondayim sanirim. Intihar etmek icimden gecior yada tekrar hapishaneye paket ettirmek kendimi Bilmiyorum suan aklimdan icimfen geldigi gibi yazdim ksur islediysem affola

Yorumlar