MİNARESİ İLE ARASINDAN YOL GEÇEN CAMİ

0

 Bursa’daki ilginç mimarisi ile dikkat çeken 618 yıllık Timurtaş Paşa Camii ile minaresi arasından yol geçiyor. Camiden ayrı olan minarenin altı ise şadırvan olarak kullanılıyor. 20 yıldır camide imam olarak görev yapan İsmail Çakır, “Bugüne kadar 4 camide imamlık yaptım. Ancak minaresi camiden ayrı olan bir yapı hiç görmedim. 1995 yılında Timurtaş Camiiye atandığım zaman gördüm” dedi.

 

Merkez Osmangazi ilçesi Demirtaş Mahallesi’nde bulunan Timurtaş Paşa Camî ile minare arasından araç yolu geçiyor. 618 yıllık caminin minaresinin altı ise abdest almak için şadırvan olarak kullanılıyor.

İmam İsmail Çakır, mabedin tatilci ve turistlerin ilgisini çektiğini anlatırken şöyle dedi:

“Şu ana kadar 4 camîde imamlık yaptım. Ancak, minaresi camîden ayrı olan bir yapı hiç görmedim. 1995 yılında Timurtaş Camîne atandığım zaman gördüm. Minaresi Türkiyede bir benzeri yok. Aradan yol geçiyor. Özel günlerde minarelerdeki şerefelerimiz yanıyor. Bazen minareden ezan da okuyoruz. İlginç mimarisi ile dünya çapında ün yapan camîmiz, cuma namazları başta olmak üzere önemli gün ve gecelerde dolup taşıyor.”

resized_0cfb4-fe7e438be86ad7430a70e9fb17731bb5

MİNARE RESTORE EDİLECEK

Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı İhsan Tozaklı, yazışmalar sonucunda camî minaresinin restore edileceğini belirtirken, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe minarenin restore edilmesine sıcak bakıyor. Önümüzdeki aylarda çalışmaların başlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

resized_21c7d-5fc92fa00e16a6f1144759091c28894b
TARİHİ CAMİNİN HİKAYESİ

Tarihi kaynaklardaki bilgilere göre camî, 1389-90 yıllarında Timurtaş Paşa’nın oğlu Ali Bey tarafından veya Yıldırım Bâyezid’in emîri Kara Timurtaş Paşa tarafından yaptırılmış. Ters T, tabhaneli camiler grubundan olan camînin ortasında merkezi bir kubbenin yanlarında üzerleri tonoz örtülü doğu batı eyvanları yer alıyor. Yanları kapalı olan son cemaat yerinin ön yüzünde tuğla örgülü motifler işlenmiş. Tuğla dizili kesme taştan yapılan camî, üç sıra tuğla ve bir sıra taş dizisi şeklinde devam etmekte. Timurtaş Paşa Camî’nin en ilginç yönlerinden birisini minaresi oluşturuyor. Minare yapıdan ayrı olarak camînin kuzeyinde birbirlerine kemerlerle bağlı altı adet tuğla ayak üzerine oturtulmuş. Minare kaidesini oluşturan bu ayakların ortasında da bir şadırvan bulunuyor. Osmanlı mimarisinde bir benzerine daha rastlanmayan bu minare Bursa Eski Eserleri Sevenler Derneği tarafından 1966 yılında onarılmış. Kaide üzerinde kesme taş örgülü altıgen bir kısımdan sonra zencirek motifleri ile bezeli, tuğla gövdeli minare yükseliyor. Minarenin şerefe altı dört sıra kirpi saçakla hareketlendirilmiş. Minarenin gövdesinde bulunan tuğla örgüler petek kısmında da devam ediyor. Ayrıca bahçe içinde Timurtaş Paşa’nın mezarı bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ŞÜKÜR BORCU ÖDENMEYEN NÎMETLER

Nâil olduğu nîmetlerin devamını ve bereketlenmesini arzu eden her müʼmin, kavlî ve fiilî şükre sımsıkı sarılmalıdır. Kendisine lûtfedilen nîmetleri, onlardan...

Kapat