MİHRİMAH SULTAN CAMİÎ HİKAYESİ

0

Mihrimah Sultan Camiî kim tarafından yapılmıştır? Mihrimah Sultan Camisi’nin mimarı kimdir? Mihrimah Sultan Camiî nerede? Mihrimah Sultan Camiî tarihi, hikayesi, özellikleri, hakkında bilgi…

Mihrimah Sultan Camiî veya İskele Camiî, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde meydanda bulunan Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı camidir. Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerindendir. Kubbesi üç yanından yarım kubbelerle desteklenmiştir ama ön cephede yarım kubbe yoktur.

MİHRİMAH SULTAN CAMİSİ’NİN SIRRI

Nisan ve Mayıs aylarında Bayezit yangın kulesinden veya o bölgedeki yüksek bir noktadan İskele (Mihrimah) Camisi’ne doğru bakıldığında; sabah gündoğumunda İskele Camisi’nin iki minaresi arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında ise (Hicrî takvime göre her ayın 14’ünde) ayın doğuşu izlenebilmektedir. Aynı kuleden batı ufkuna Edirnekapı istikâmetine doğru bakılır ise Edirnekapı Külliyesi’nde de sabah ayın akşam da güneşin batışı izlenebilmektedir. Mihr-î Mah, Farsça’da güneş ve ay manasına gelmektedir.

MİHMİMAH SULTAN CAMİÎ’NİN ÖZELLİKLERİ

Caminin kubbesi on metre çapındadır. Tek şerefeli iki minaresi, mukarnaslı mihrabı ve mermerden minberi klasik mimarinin en güçlü biçimlerini yansıtır. Cami Anadolu yakasındaki mimarinin önde gelen ve geçmişin izlerini taşıyan sayılı eserden biridir. Son cemaat bölümünü dolanan revakla ayrı bir estetik görünüme kavuşan yapının denize bakan tarafında, yirmi köşeli mermer bir şadırvan bulunur.

MİHMİMAH SULTAN CAMİÎ NEREDEDİR? – HARİTA

Paylaş.

Yorumlar