MEYVE NE ZAMAN YENMELİ?

0

Meyve ne zaman yenmeli? Yemekten sonra meyve yemek zararlı mı?

En iyisi, meyveyi sabahleyin aç karnına yemektir. Mide boşken yenen ilk gıda maddesi, bambaşka bir değer taşır. Böylece vücut meyveden âzamî ölçüde istifade etmiş olur.

Eğer meyve, yemek sonunda yenirse, daha önce yenmiş ve sindirilmeleri için en az 4 saate ihtiyaçları olan gıda maddelerinden dolayı kapısı kapalı olan bir mideye gelir. Meyve, sıcak ve nemli bir mide ortamında hapis kalır. Bu da onun mayalanmasına ve diğer gıda maddelerinin sindirim sürecini de bozarak barındırdığı vitaminlerin çoğunu kaybetmesine sebep olur.

YEMEKTEN SONRA MEYVE SİROZA NEDEN OLABİLİR

Ayrıca, diğer gıdalarla birleştiği için hazmı da zorlaşır. Hatta fermente olup önce karbonhidrata, sonra da alkole dönüşecektir. Hayatı boyunca bir yudum içki içmediği halde siroz hastalığına yakalanmanın bir sebebi de budur.

Yalnız bazı meyvelerin şeker oranı düşük olduğundan, mayalanma güçleri önemsenmez. Çilek, böğürtlen, kızılcık yemekten sonra çok istenirse yenilebilir. Yine pişmiş meyvelerde midede mayalanma tehlikesi olmadığından yemekten sonra yenebilir. Limon da böyledir. Suyunu (şekersiz) her an içebilir veya tat katmak için salatalara, soslara, yemeklere katabiliriz.

Kaynak: Nejla Baş /Şebnem Dergisi, sayı:123

Paylaş.

Yorumlar