MESCİD-İ AKSA’YA YÖNELİK SİYONİST PLAN

0

İşgal devleti İsrail, Mescid-i Aksa’ya yönelik Siyonist politikayı uzun zamandır planlı, projeli, sinsice yürütüyor. Attığı tahrik dolu adımlarına İslam dünyasından gelen tepkileri test ediyor. Tepkiler cılızlaştıkça bir adım daha atıyor. Formaliteden öteye geçmeyen kınamalar İsrail’i çok daha cesaretlendiriyor.

Geçen ayın en önemli gelişmesi İsrail’in rutin haline gelen mütecaviz politikalarının artık İslam dünyasının kırmızı çizgisine kadar ulaşması oldu…

Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yurt dışı ziyaretini neden Suudi Arabistan’a yaptığı sorusu haklı olarak gündeme gelmiş, çeşitli sebepler sıralanmıştı. Bunlar arasında Trump’ın seçim sürecinde seçmenlerine vaadi olan, ABD’nin Körfez ülkelerini savunmalarının bir bedeli olduğu ve bunu onlardan tahsil edeceği yönündeki açıklamalarına göndermeler yapılmıştı. Yani ziyaretin birinci önceliği ticariydi. Milyar dolarlık silah anlaşmaları ile ziyaretin birinci hedefi gerçekleşti. Ziyaretin bir diğer önemli gerekçesi ise İsrail ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin önünü açarak işgal devletinin elini rahatlatmaktı.

Filistinliler, Trump’ın, bu ziyaretinin siyasi faturasının kendilerine kesileceğini ziyaret öncesinden dillendirmeye başlamışlardı. Çünkü sözüm ona Filistin’e hamilik yaptığını iddia eden Arap ülkelerinin birinci önceliklerinin Filistin olmadığını biliyorlardı. Dahası söz konusu ülkelerin tehdit algısı, İsrail’in tehdit algısı ile örtüşüyordu. İsrail de Filistin direnişinin simgesi Hamas’ı, Müslüman Kardeşleri “Terör örgütü” olarak görüyordu, Suudi Arabistan da, BAE de Mısır da. Onlar da İran’ın yayılmacı politikasından tedirgindi, İsrail de.

Dolayısıyla Irak ve Suriye’deki parçalanmışlığın yanı sıra kimi Körfez ve Arap ülkelerinin İsrail ile örtüşen endişeleri, işgal devleti açısından ziyadesiyle memnun edici bir konjonktürü ortaya çıkardı. Bu konjonktür, İsrail’deki aşırı sağcıları o denli umutlandırdı ki Mescid-i Aksa’nın yıkılıp yerine “Süleyman Mabedi”ni inşa etmek için bundan daha iyi bir konjonktürün yakalanamayacağını dahi dillendirir oldular.

MESCİD-İ AKSA’YA YÖNELİK SİYONİST ARZULAR

Aşırı sağcıların umutlarını tavan yaptıran bu konjonktür İsrail hükümetini de Mescid-i Aksa’ya yönelik Siyonist arzuları hayata geçirmek için oldukça cesaretlendirdi. İşgal devleti geçen ay, silahlı saldırı girişiminde bulunduğu iddia ettiği 3 Filistinliyi katlettikten sonra Mescid-i Aksa’nın kapısına kilit vurdu. 1967’den bu yana ilk kez Mescid-i Aksa’da ezanlar sustu, Cuma namazı kılınmadı. Müslümanlar Mescid-i Aksa sahasına sokulmazken Yahudiler “Tanrı’nın vaadi gerçek oldu” içeri alındı hem de diye dans ederek.

Aslında işgal devleti Mescid-i Aksa’ya yönelik Siyonist politikayı uzun zamandır planlı, projeli, sinsice yürütüyor. Attığı tahrik dolu adımlarına İslam dünyasından gelen tepkileri test ediyor. Tepkiler cılızlaştıkça bir adım daha atıyor. Formaliteden öteye geçmeyen kınamalar İsrail’i çok daha cesaretlendiriyor. Mescid-i Aksa’nın altını tünellerle oyuyor. Bir gün kendiliğinden göçsün diye. Tıpkı El Halil’deki Hz. İbrahim camiinde yaptıkları gibi Mescidi-i Aksa’yı da zaman ve mekan olarak ikiye bölmenin yollarını arıyor. Girişlere detektörler yerleştirerek Mescid-i Aksa üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyor.

İSRAİL, GAZZE HALKINI YERLERİNDEN ÇIKARMAYI PLANLIYOR

Mescid-i Aksa’nın çığlıklarına ümmetin sessizliği gerçekten son derece üzüntü verici. İlk kıblemiz İslam dünyasının gözü önünde işgal güçlerinin postalları altında kirletiliyor. Ümmetin izzet-i nefsi ayaklar altına alınırken, Siyonist rejimin dayatmasıyla, ümmetin haysiyeti için mücadele edenler ise kendi din kardeşleri tarafından “terörist” ilan ediliyor. İslam dünyasının hali pürmelali bu kadar acı ne yazık ki.

-İsrail’in Mescid-i Aksa üzerinde egemenlik kurma gayretlerinin yanı sıra Filistinlileri tedirgin eden bir başka konu Gazze’ye yönelik dillendirilen iddialar. Nedir o iddialar? Gazze halkının bir oldubitti ile yerlerinden edilip Sina Yarımadası’na yerleştirilmesi. İddia aylar önce gündeme gelmiş, İsrail eski generallerden Arieh Eldad, darbe lideri Abdülfettah Sisi’nin Sina Yarımadası’nı Filistin Devleti kurulması için teklif ettiği açıklamıştı. O günlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da ABD Başkanı Donald Trump’a “iki devletli çözüm yerine Filistinlilerin Sina Yarımadası’na yerleştirilmesi projesine” ilişkin bir taslak sunmayı planladığı İsrail medyasına yansımıştı. Şimdi bu planın hayata geçirilmesi yönünde hazırlıkların yapıldığı haberler daha sık biçimde analizlere yansımaya devam ediyor.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 378. Sayı

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
EBÛ HANÎFE İLE KOMŞUSUNUN İBRETLİK HİKAYESİ

Kazançların en kıymetlisi, insanı kazanmak olsa gerek ama nasıl? Her insan farklı bir karakter ve yapıya sahiptir. Bu sebepledir ki...

Kapat