MESCİD-İ AKSA İBADETE AÇILDI

0

Cuma günü işgal güçleri tarafından üç Filistinlinin öldürülmesi sonrası ibadete kapatılan Mescid-i Aksa yeniden ibadete açıldı.

İsrail polisi, cuma günü yaşanan olayların ardından kapattığı Mescid-i Aksa’nın kapılarını kademeli olarak açmaya başladı.

İsrail polisinden yapılan açıklamada, Müslümanların ilk etapta Aksa’nın Aslanlı Kapısı’na (El-Esbat) kurulan metal dedektörlerinden geçirilerek içeriye alındığı belirtildi.

“Mescid-i Aksa Vakfı yetkilileri ve namaza gelenlerin Harem-i Şerif’e girmeye başladığı” kaydedilen açıklamada, “Girişlere yaş sınırlaması getirilmedi. Harem-i Şerif’in diğer kapıları da karar gereği kademeli olarak açılacak.” denildi.

METAL DEDEKTÖRÜ UYGULAMASINA TEPKİ

Öte yandan aralarında Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb’in de bulunduğu bazı Müslümanlar, İsrail’in bu uygulamasını protesto etti ve aranarak Aksa’ya girmeyi reddetti.

İsrail polisi Harem-i Şerif’in kademeli olarak açılacağının açıklamasının ardından bu sabah üç gündür kapalı tuttuğu  Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği üç Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan iki İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
HİZMET EHLİNİ YETİŞTİREN LİDERLİK

İnsan elbette Hak yolunda karşılıksız koşabilmelidir. Hizmet eri böyle düşünmeli. Ancak hizmeti veren de hizmet erini daima koruyup kollamalı. İstismarın...

Kapat