KÜTAHYA’DA TARİHİ HAMAM VE MESCİT BULUNDU

0

Kütahya’da yürütülen kazı çalışmalarında Germiyanoğulları dönemine ait tarihi hamam ve mescit bulundu. Börekçiler Mahallesi’nde tarihi Ulu Camiî avlusunun arka kısmında bulunan tarihi hamamın açığa çıkartılması için 25 kişilik ekiple kazı çalışması yürütülüyor.

Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki Ulu Camiî arkasındaki ikinci Yakup Külliyesi çevresinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında su yolları ile kanal sistemleri ortaya çıkarıldı. Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün kazı çalışmalarında son olarak 1380’li yıllarda Süleyman Şah zamanında yapılan tarihi hamam ile mescit kalıntıları bulduklarını söyledi. 25 kişilik kazı ekibiyle çalışmaların sürdüğünü belirten Metin Türktüzün konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu alanlarda daha önceden evler vardı ve bu evler kamulaştırıldı, kazı çalışmalarına başladık. Kazılarda hamam ve mescit ortaya çıkartıldı. Kütahya, Germiyanoğulları’nın başkentiydi. Hamam da Germiyanoğulları dönemine ait. Yıkılan bir medreseden kalma taş kitabede burada bulduğumuz hamamdan bahsediyor. 1380’li yıllarda bu hamam Süleyman Şah zamanında yeni hamam olarak yapılmış. Bu hamamın mahalle hamamı değil, daha üst seviyede insanların kullandığı bir hamam olarak ifade edebiliriz. O tarihte burada bir mescitte namaz kılınıyordu. Ulu Camiî, o dönemde henüz yapılmamıştı. Ayrıca hamamın su yollarını, suyun geldiği yeri ortaya çıkardık. Buradaki çalışmalarımız önümüzdeki yıl da devam edecek.”

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
GÜNE GİTMEK YERİNE KÜTÜPHANEYE GİDİYORLAR

Ispartalı kadınlar ''çocukları okusun' diye servislere binip kütüphaneye gidiyorlar. Isparta Eğidir Kaymakamlığı ve Belediyesince İlçede okuma oranını artırmak  için ve...

Kapat