KURU VE ÇATLAK AYAK TOPUKLARI İÇİN 5 DOĞAL ÇÖZÜM

0

Havaların soğumasıyla birlikte  özellikle  ayak topuklarında çatlak ve kuruluk daha da artar. Peki ama ayak güzelliğimizi gölgeleyen kuru, ve çatlak ayak topuklarından nasıl kurtulabiliriz? İşte imdadınıza yetişecek 5 doğal ev yapımı ilaç tarifi. 

1) Kuru Ciltler Topuklar Çözüm: Limon

limon

Limon asidik özelliğinden dolayı ayak topuklarındaki pürüzlü ve kuru cildi yumuşatan, yıpranan kuru cildi onaran mükemmel  bir doğal çözümdür.  Limonla kuruyan ve çatlayan ayak topuklarınızı tedavi edip ayaklarınızın kaybolan güzelliğini geri getirin.

Bir miktar sıcak su ile yarım limonun suyunu karıştırnı. 15 dakika bu karışımda ayaklarınızı bekletin. Daha sonra ponza taşı kullanarak ayaklarınızı yıkayın ve bir havlu ile kurulayın.

2) Kuruyan Ayak Topukları İçin: Pirinç Unu

pirinç-unu

Kuruyan ve çatlayan topuklarınızı  doğal yollardan tedavi etmenin bir yolu da pirinç unu. Bu ev yapımı tarif, ayak topuklarındaki deri ve ölü cilt hücrelerini temizliyor.

İhtiyacınız olacak malzemeler: Bal, elma sirkesi ve pirinç unu.

Hamur kıvamına gelinceye kadar tüm malzemeyi bir kapta karıştırın.

Önce 10 dakika ayaklarınızı ılık suda bekletin. Daha sonra bu macun ile ayaklarınızı fırçalayın. Daha sonra ayaklarınızı ılık su ile durulayın.

3) Kuru ve Çatlamış Ayak Topukları İçin: Muz

dunya-muz-uretimi-mantar-tehlikesi-yasiyor-5936116_621_o

Çatlak topuklar için doğal ilaçlardan biri de muzdur. Bir adet büyük muzu iyice ezin. Çatlak topuklarınızın üzerine sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile ayaklarınızı durulayın. Daha sonra 2 dakika ayaklarınızı soğuk suda bekletin. Bunu gün aşırı uygulayabilirsiniz. Bu günlük topuk tedavi yöntemini haftada 2-3 uyguladığınızda topuklarınızdaki kuru ve çatlak derilerden kısa sürede kurtulmuş olacaksınız.

4) Kuru ve Çatlak Ayak Topukları İçin: Bal

14237332290.39790000

Kuru ve çatlamış topuklardan kurtulmak istiyorsanız işte size doğal ve mükemmel bir ilaç. Yapmanız gereken tek şey, ılık suya 3 yemek kaşığı balı eklemek ve ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletmek.

5) Kuru Topuklardan Kurtulun: Gliserin ve Gülsuyu

2012-07-28-gul-suyu-cilt-bakimi-ve-cilde-faydalari

Kuruyan topuklarınızdan kurtulmak için, gül suyu ile gliserin karışımını deneyebilirsiniz. A, C, D ve E vitaminlerinden zengin gül suyu ve gliserin cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Kuru ayak topuklarını tedavi ederken yapılacak bakımın antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olması önemlidir.

Yatmadan önce bu karışımı kuruyan ve çatlayan ayak topuklarınıza uygulayın daha sonra çorabınızı giyin ve sihirli tedavinin sonucunu uyandığınızda görün!

Kaynak: hepimizaileyiz.com

Paylaş.

Yorumlar