KÜRTAJ İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

0

Amerika, İngiltere ve Hollanda’da yapılan araştırmalara dikkat çeken Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Bu araştırmalara göre gebeliği kürtajla sonlanan kadınlarda intihar eğiliminin arttığı ortaya çıktı. Gebeliğin devamı ise annelik içgüdüsüyle intihar olasılığını azaltıyor” dedi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Amerika, İngiltere ve Hollanda’da yapılan araştırmaların kadınları yakından ilgilendirdiğini söyledi. Görgen, araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Finlandiya’da yapılan çalışma, kürtaj olan kadınlar arasında intihar nedeniyle ölümlerin 6 kat arttığını açığa çıkardı. İngiltere’de 408 bin kadını kapsayan bir çalışma da benzer sonuçlar alınmıştır. Amerika’da yapılan bir çalışmada ise, düşük gelir nedeniyle isteğe bağlı kürtaj yaptırmak zorunda kalan 173 bin 279 kadının tıbbi kayıtları incelenmiştir. Bu kadınlar arasında intihar oranı, 4 yıl sonra incelendiğinde, doğum yapanlara göre yüzde 160 daha yüksek bulunmuştur”

İNTİHAR EĞİLİMİ HANGİ TARİHLERDE ARTIYOR?

Pek çok vakada intihara teşebbüş ya da intiharın, kürtaj işleminin yıl dönümünde veya olası doğum tarihinde meydana geldiğini belirten Görgen, “Kürtaj ve yıl dönümü ilişkisi genç kızlar arasında daha sık gerçekleşiyor. Gerçekten de gençler arasında kürtaj yaptırma daha sık olup intihar açısından da risk daha fazladır. Kadınlarda ise, intihara meyil daha önce psikolojik sorunları olanlarda veya önceden intihar girişiminde bulunanlarda artış gösteriyor” dedi.

“DUYGUSAL TRAVMA BAĞIMLILIĞA DA YOL AÇIYOR”

Kürtaj yaptıran kadınların genellikle, kaybın getirdiği kederli ve sancılı bir süreçle mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Görgen, kürtaj sonrası gelişen duygusal travmanın bağımlılığa da neden olduğunu söyledi. Görgen, kürtaj olan kadınların yalnız bırakılmayarak gerekirse profesyonel yardım almaları için yönlendirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


Not: İslâm’a göre kürtaj cinayettir. Annenin hayati tehlikesi varsa ehl-i sünnet hekimlerin müspet raporu doğrultusunda kürtaj yapılabilir.

Paylaş.

Yorumlar