KURBANDAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

0

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Peki kurbanın ne demek olduğunu, kurban kesmenin dini hükmünü, kimlerin kurban kesebileceğini, kurban kesilecek hayvandaki özelliklerini, kurbanın nasıl kesileceğini biliyor musunuz?

Bir Müslümanın Kurban Bayramı’ndan önce bilmesi gerekenler…

KURBAN NEDİR?

Kurban, sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına geliyor. Dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İslâm’da kurbanın anlamı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KİMLER KURBAN KESER?

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlar:

  • Müslüman olmak.
  • Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.
  • Mukim olmak yani yolcu olmamak.
  • Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

“Kimler Kurban Keser” haberi ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KURBAN KESMENİN DİNÎ HÜKMÜ NEDİR?

Kurban kesmenin fıkhî açıdan değerlendirilmesi hususunda fakihler arasında görüş farklılıkları vardır. Dinen aranan şartları taşıyan kimselerin kurban kesmeleri Hanefî mezhebinde ağırlıklı görüşe ve bazı müctehid imamlara göre vâcip, fakihlerin çoğunluğuna göre müekked sünnettir. Hanefîler, Kur’an’da Hz. Peygamber’e hitaben “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (el- Kevser 108/2) buyrulmasının ümmeti de kapsadığı ve gereklilik bildirdiği görüşündedir. 

Kurban Kesmenin Dini Hükmü ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

KURBAN EDİLECEK HAYVANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kurban kesmekle mükellef olan kimsenin bu ibadeti geçerli olarak yerine getirmiş sayılabilmesi için gerek kurbanlık hayvanla gerekse bu hayvanın kesimiyle ilgili bazı şartlar vardır. Bunlar kurbanın sıhhat şartlarıdır.

Kurbanın sıhhat şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

KURBAN NASIL KESİLİR?

Hayvan, kesim yerine incitilmeden götürülür, kesilecek zaman da kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılır. Elinden geldiği sürece her mükellefin kurbanını kendisinin kesmesi menduptur, değilse bir başkasına vekâlet verip kestirir. Kurbanı kesecek kimsenin müslüman olması tercihe şayandır. Yahudi ve hıristiyanlara da kesim yaptırılabilir. Çünkü Ehl-i kitabın kestiği yenir.

Kurban Nasıl Kesilir haberi ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

KURBAN NEDİR? KURBANIN ÖNEMİ, HİKMETİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
KEVSER SURESİ’NİN FAZİLETİ VE SIRLARI

“O hâlde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!” (el-Kevser, 2) âyeti, kurbanın namaz kılındıktan sonra kesilmeye başlamasını ve tertibe...

Kapat