KONURSU ULU CAMİÎ ZAMANA MEYDAN OKUYOR

0

Bayburt’un Konursu beldesinde çivi kullanılmadan inşa edilen ve 203 yıldır hizmet veren Konursu Ulu Camiî ahşap işçiliğin en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

Bayburt’un Konursu beldesinde 1812 yılında çivi kullanılmadan inşa edilen, ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden Konursu Ulu Camiî asırlardır hizmet veriyor. Kent merkezine 15 kilometre mesafedeki Konursu beldesinde, eğimli arazi üzerine kare biçimli inşa edilen dört ahşap destekli, ahşap tavanlı ve bölgesel özellikleri de taşıyan Konursu Ulu Camiî’ndeki ahşap malzeme, çivi ve tutkal kullanılmaksızın birbirine geçmeli biçiminde büyük ustalık gerektiren bir mimariyle yapılmış. İki asırdır Müslümanların ibadethanesi olan Konursu Ulu Camiî, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdıkları binlerce yıllık geleneğin ürünü kırlangıç tavanı, ceviz ağacından yapılan mahfili, minber ve vaaz kürsüsüyle ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini günümüze ulaştırıyor.

BAYBURT CAMİLERİ

Bayburt Müftüsü Kemalettin Aksoy, Bayburt’un Anadolu’nun en kadim ve eski şehirlerinden biri olduğunu belirterek, Müslümanların Bayburt’ta camiler başta olmak üzere birçok eser inşa ettiklerini söyledi. Tarih boyunca Bayburt’un birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, bu medeniyetlerin de kentte kendi dönemlerine ait izleri taşıyan eserler inşa ettiklerini anlatan Aksoy, “Bayburt merkezde Ulu, Yakutiye, Tuzcuzade ve Zahit camileri; Demirözü ilçesine bağlı Gökçedere beldesinde, Akkoyunlular döneminden kalan Ulu Camiî, merkeze bağlı Seydiyakup ve çorak köylerinde tarihi camilerimiz var” dedi.

Aksoy, il genelindeki tarihi camiler arasında mimarisiyle dikkati çeken en önemli yapının Konursu Ulu Camiî olduğuna işaret ederek, “Bu cami ahşap işçiliğiyle yapılmış. Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdıkları mimari bir özellik. Tamamen ahşabı oyarak, ahşap işçiliği geliştirilerek yapılmış ve hiç çivi kullanılmamış. Yine kubbesi bu tür ahşap camilerde meşhur olan kırlangıç kubbe” diye konuştu. Caminin Türkiye’de benzerlerinin az olduğunu vurgulayan Aksoy, “Bugün ne bu işçiliği yapabilecek ustayı ne de bu malzemeyi bulabiliriz. Şahane bir cami, insana huzur veriyor” dedi.

“Aksoy, caminin minaresi, çeşmesi, kuş sarayıyla asırlardır hala ayakta olduğunu kaydederek, “Konursu’nun en büyük camisi hala bu cami. Yapımından bugüne kadar hala ayakta. Bu mekanların kıymetini bilmemiz lazım. Allah bu camiyi yapıp bizlere bırakan, daha sonra burada namaz kılan, bu caminin tamirinde bulunan bütün kardeşlerimizden, büyüklerimizden, atalarımızdan razı olsun” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Editörün Notu: Bazı yayınlara “tüteklikli kubbe” olarak da geçen “kırlangıç kubbe”, sözlüklerde “Kare ya da kareye yakın dikdörtgen planlı bir mekânın üstünü, köşelerden başlayarak birbiri üzerine çapraz konumda oturtulmuş ahşap kalaslardan (bazen işlenmemiş ağaç gövdelerinden) oluşan bir sistemle örten bir bindirme kubbe türü” (Sözen,2003,s.243) olarak tanımlanmaktadır.

KARADENİZ’İN MUHTEŞEM CAMİLERİ

Paylaş.

Yorumlar