KİTAP LİSTELERİNE İNANMA, LİSTESİZ KALMA

0

İlk sayısından itibaren kültür dünyasında önemli bir yer edinen kitap dergisi Okur’un 7. sayısı çıktı. Dergi, bu sayısında kitap okuma listelerini konu ediniyor. Ayrıca birbirinden güzel kitap yazıları ve söyleşiler de okurları bekliyor.

Dosya konumuz okuma listeleri. Hemen her yerde elimize tutuşturulan zoraki listeler okuma serüvenimizi zenginleştiriyor mu, yoksa bizi sınırlıyor mu? Örneğin alan okumaları için bir listeye, daha doğrusu rehbere kesinlikle ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz fakat serbest okumalarımız için de aynı zorunluluk söz konusu mu? Handan İnci, Necip Tosun, Cüneyt Uzunlu, İslam Dalp ve pek çok okuyucumuzla bu soruların cevabını aradık.

Orta sayfa söyleşimiz Ümit Meriç Hoca ile. Babası Cemil Meriç ile ilişkisi, İstanbullu olma duygusu ve yeni çalışmalarını uzun uzun masaya yatırdık. Ayrıca, Necip Tosun ile öykücülüğün sınırlarını ve genç öykücülerin durumunu; Bekir Şahin ile el yazma eserlere dair hurafeleri; Devran Bildik ile nasıl oldu da çocuklara ücretsiz kitap vermeye başladığını; Oktay Çetinkaya ile okuma serüvenini ve Semih Taneri tasarım yolculuğunu konuşma fırsatımız oldu.

Bu sayımızda iki adet çevirimiz var. İlki, seri hale getirmek istediğimiz Simon Critchley’in Heidegger ve onun eşsiz eseri Varlık ve Zaman’a dair incelemelerini içeriyor. Bu çevirinin devamının geleceğini belirtmiş olalım. Diğeri çocuk edebiyatı hakkında oldukça önemli bir analiz. Dergimizin daimi okuyucuları bilirler, çocuk edebiyatı özel ilgi alanlarımızdandır.

Tüm bunların dışında yayıncılık dünyasından kitap haberleri, onlarca tahlil ve inceleme metni; hatırat, seyahat, psikoloji, tarih, çocuk kitaplıkları ve köşeler de sizleri bekliyor. Hasılı, yine zengin bir içerik sunmaya gayret ettik.

Çok daha güzel sayılarda buluşmak umuduyla.

Bu sayının yazarları:

Abdullah Güner  Abdullah Harmancı  Abdullah Yalnız  Abdurrahim Yüce  Abdussamed Çağlıyan  Adem Koçal  Ahmet Ünal  Akif Emre  Alaaddin Serhan Yaman  Ali Ayçil  Ayşe Tuğba Silahtar  Ayşe Yazıcılar  Bekir Şahin  Burhaneddin Kanlıoğlu  Cüneyt Uzunlu  Deborah Amos  Deran Bildik  Dursun Ali Tökel  Ercan Yılmaz  Esad Mücahit Eskimez  Eyüp Tosun  Fatma Beyza Ateş  Fatma Kebire Gündüz  Feyza Kartopu  Gamze Tuna  Gökhan Gökçek  Gülay Özlen Lekesiz  Hamit Kardaş  Handan İnci  Hatice Sarı Tan  Hüma Ece  İbrahim Demirci  İslam Dalp  İsmail Demirci  İsmail Güleç  Kemal Sayar  Mehmet Erken  Mehmet Lütfi Arslan  Metin Karabaşoğlu  Murat Bozkurt  Mustafa Bozoklu  Mustafa Ceylan  Mustafa Kirenci  Necip Tosun  Nil Ormanlı Balpınar  Oktay Çetinkaya  Rabia Gülcan Kardaş  Sami Yaylalı  Selim Tiryakiol  Sema Şahingöz  Semih Taneri  Seval Akbıyık  Simon Critchley  Suavi Kemal Yazgıç  Süleyman Ragıp Yazıcılar  Süleyman Sertkaya  Tuğba Coşkuner  Turgay Bakırtaş  Ümit Meriç  Yunus Emre Tozal  Yusuf Temizcan  Yusuf Turan Günaydın

Detaylı bilgi için: www.okurdergisi.com

Paylaş.

Yorumlar