KISACA İSLAM NEDİR?

0

İslâm, sözlükte “teslim olmak, boyun eğmek, emniyette olmak” gibi mânâlara gelir.

Istılahta ise; Allâh’ın -celle celalühü- Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sel- lem- vasıtası ile tebliğ ettiği hükümlere, emirlere, nasihatlere teslim olmaktır. İslâm ile îman birdir, ayrılamazlar. Zira inanmadan teslim olunmaz, teslim ol- madan da inanılmaz.

İslâm, aynı zamanda Allâh’ın –celle celalühü- Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- vasıtası ile bizlere bildirdiği tek hak dinin adı olup bu dine inananlara da “Müslüman” (Mü’min) denir. Hak olan bir din, hem Allah -celle celâlühü- ile kulları arasında, hem de kulların birbirleri arasındaki münâsebetleri düzene koyar ve insanları dünya ve âhiret saadetine ulaştırır. İşte bu din, İslâm Dini’dir.

İslâm Dini kıyamete kadar bozulmadan devam edecek olan yegâne ev- rensel dindir. Allah -celle celâlühü- şöyle buyuruyor: “Muhakkak ki Allah katın- da makbul olan tek din, İslâm Dini’dir.” (Âl-i İmran, 19)

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
İSLAM’A GÜVENLİK SORUNU OLARAK YAKLAŞIYORLAR

İtalyan devletinin sergilediği güvenlik ve terörle mücadele odaklı yaklaşım, İslam konusunda Müslümanları da süreçlere dahil eden politikalar benimsemesine engel oluyor....

Kapat