KIRMIZI MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

0

Kırmızı Muz, Yüce Mevlanın yarattığı harika meyvelerden biridir. Kırmızı muz normal olarak yetiştirilen sarı olarak tüketilen muzdan daha küçük olup kabuğu koyu kırmızı veya mor renklidir.

Red Dacca ismi ile anılan kırmızı muz Güney Amerika ve Asya’da yetiştirilen ve severek tüketilen türler arasında. Normal olarak yetiştirilen sarı olarak tüketilen muzdan daha küçük olup kabuğu koyu kırmızı veya mor renklidir.

Muz meyvesi içinde bulunan vitaminler, mineraller ve potasyum bakımından sarı olarak tüketilenlerden farkı yoktur. Potasyum ve demir içerir. Kırmızı muzda hafif bir çilek/mango tadı vardır. Muzun içerisinde bulunan besin maddeleri “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotoninin üretimini artırıyor ve kişiye sakinlik hissi veriyor. İçerdiği B6 vitamininin eksikliğinde ise yorgunluk, şuur bulanıklığı, sinirlilik, uykusuzluk, kansızlık ve cilt dokusunun bozulması gibi durumlar oluşuyor.

Güney Amerika, Doğru Afrika, Arap Emirlikleri ve Asya’da yetiştirilen bu muz çeşidi meyve olarak yenildiği gibi meyve salataları ve tatlı yapımında kullanılır. Bildiğimiz sarı muzlara göre daha yumuşaktır.

Kırmızısı da mı varmış dedirten bu muzun şeker oranı daha düşük olduğundan şeker hastaları ve diyettekiler için daha ideal bir tropik meyvedir. Muzun rengi ne kadar kırmızıysa/bordoysa; C vitamini ve beta karoten açısından o kadar zengindir. Son derece besleyici bir meyve olan muz, birçok hastalığın tedavisinde faydalı oluyor.

Kaynak: Ülke

kabugu_daha_degerli

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ALLAH (CC) KÂİNÂTI NİÇİN YARATTI?

İnsan, sahip olduğu bütün nîmetlerin hesâbını vereceğini unutmamalıdır. Cenâb-ı Hak şöyle buyurur: “Biz gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, oyun...

Kapat