‘KİRLENMİŞ GIDA’ HER YIL YÜZBİNLERİ ÖLDÜRÜYOR

0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “kirlenmiş gıda”ların sebep olduğu hastalıklardan, her yıl 125 bini çocuklar olmak üzere 420 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

DSÖ raporuna göre, kimyasallar, bakteri, virüs, parazit ve toksin gibi maddelerle kirlenen gıdaların tüketilmesi sonucu, her yıl 600 milyon kişi hastalanıyor. Bu da dünyada her 10 kişiden birinin “kirlenmiş gıda” tüketimi sebebiyle hastalandığı mânâsına geliyor.

420 BİN KİŞİ BU YÜZDEN HAYATINI KAYBEDİYOR

Rapor, “Kirlenmiş gıda”ların yol açtığı ölümleri de ortaya koydu. Bu tür gıdaların yarattığı hastalıklarda her yıl 420 bin kişinin hayatını kaybettiği aktarılan rapor, “kirlenmiş gıdalar”dan özelikle de dünya nüfusunun yüzde 9’unu oluşturan 5 yaş altı çocukların etkilendiğini gösterdi.

Buna göre, “kirlenmiş gıda”lardan ölen 420 bin kişinin 125 binini beş yaş altı çocuklar oluşturuyor.

EN ÇOK AFRİKA VE GÜNEYDOĞU ASYA’DA

Rapora göre, “kirlenmiş gıda” tüketimi sonucu her yıl 550 milyon kişide ishâl vakaları görülüyor. Bunlar sonucunda da 96 bini çocuklar olmak üzere 230 bin kişi ishâl sebebiyle hayatını kaybediyor.

Gıda kaynaklı hastalıklar ve ölümler, en çok Afrika ve Güneydoğu Asya’da gözlemleniyor.

Tifo, Hepatit A ve halk arasında “şerit” olarak bilinen tenya gibi hastalıklar da “kirlenmiş gıda” tüketimi sonucu ortaya çıkan gıda kaynaklı hastalıklar arasında yer alıyor.

Rapora ilişkin açıklamada bulunan DSÖ Genel Müdürü Margaret Chan, şimdiye kadar gıda kaynaklı hastalıkların kesin şekilde belirlenmediğini ancak şimdi dünyanın herhangi bir yerinde gıda kaynaklı hastalıklara neyin sebep olduğunu anlamanın mümkün olduğunu ve bu doğrultuda önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Kaynak : AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
KİBİR NEDİR? KİBİR HAKKINDA ÂYET VE HADİSLER NELERDİR?

Allah Teâlâ ve Tekaddes hazretleri buyuruyor: “Bana dua edin ki kabul edeyim. Bana kulluk etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler (kibirlenenler) alçalmış olarak...

Kapat