KESTANE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

0

Her kestane ağacı, kestanelerinin büyüklüğü, tadı ve soyulabilirliği açısından çeşitlilik gösterir. Kestaneleri seçerken, renklerinin güzel olmasına ve sert olmalarına dikkat edilmeli.

Diğerlerinden daha koyu renkli veya kötü kokulu kestaneler, çoğunlukla bozuktur. İç kabuğunun ne kadar kolay soyulduğuna bakılmalı. Hatta kestane tadılarak alınmalı. Tatlı mı? İç kabuğun rahatsız edici bir tadı var mı? Bakılmalı… Çok kıvrımlı (iç kabuğu kestanenin etli kısmına girmiş) ve iç kabuğunun tadı acı olan kestaneler alınmamalıdır.

ATKESTANESİ 

Tabiî, bir de atkestanesi var. Ağaçlardan kolaylıkla toplanan atkestanesi yenmez, zehirlidir. Atkestanesini dolaplarınıza yerleştirerek kıyafetlerinizi ve yün malzemeleri güvelerden koruyabilirsiniz. Yani naftalin yerine geçen tabiî bir malzemedir. Damarları daraltıcı özelliği olan atkestanesi, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılır. Varis, hemoroid, cilt lekeleri ve cilt kırışıklığına karşı da tesirli olduğu söylenmektedir.

Kaynak: Nejla Baş, Şebnem Dergisi, 144. Sayı

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
KESTANENİN İÇİNDE NE VAR? KESTANE NEYE İYİ GELİYOR?

Kestane, doyurucu özelliğinin yanında, insanların beslenmesine katkı sağlayan birçok gıda unsuruna da sahiptir. Soğuk kış aylarında iyi bir enerji kaynağı...

Kapat