KAZAYA KALAN RAMAZAN ORUCUNU NE ZAMAN TUTMALIYIZ?

0

Ramazan’da tutulması farz olan oruç ibadetinin kazaya kalması durumunda ne zaman tutulması gerektiğiyle ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu şöyle bir açıklama yaptı.

Ramazan orucunun kazası oruç tutmanın haram olduğu günler dışında her zaman yapılabilir. Hanefilere göre kazası için bir zaman sınırlaması yoksa da mümkün olan ilk fırsatta kaza oruçları tutulmaya çalışılmalıdır. (Kasani, Bedaiü’s-sanai, II, 265)

İKİ VAKİTTE ORUÇ TUTULMAZ

Oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında bayram günleri gelir. Hz. Peygamber (s.a.s.) iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki birisi Ramazan Bayramı’nın birinci günü, diğeri Kurban Bayramı günleridir. (Buhari, Savm, 66-67; Ebu Davud, Savm, 49)

Şafiiler’e göre ise bir Ramazan’da kazaya kalmış orucun, gelecek Ramazan’a kadar kaza edilmesi gerekir. Bir Ramazan’ın kaza borcu herhangi bir mazeret olmaksızın yerine getirilmeden, öteki Ramazan gelecek olursa, kaza borcuna ilaveten bir de fidye ödeme yükümlülüğü ortaya çıkar. (Nevevi, el-Mecmu, VI, 363-366; Şirbini, Muğni’l-Muhtac, I, 441)

Paylaş.

Yorumlar