KÂBE’DEKİ OSMANLI REVAKLARI YERLERİNE KONULDU

0

Kâbe’nin çevresinden sökülen Osmanlı revakları, Türkiye’nin de etkisiyle restore çalışmalarının ardından yeniden yerlerine monte edildi.

Suudi Arabistan yönetimi tarafından Harem-i Şerif”i genişletme çalışmaları kapsamında Kâbe’nin çevresinden sökülen Osmanlı revakları, Cumhurbaşkanı’nın girişimleriyle yeniden yerlerine konuldu.

Bugünlerde Hac ve Umre için kutsal topraklarda olan Müslümanları, yerlerine monte edilen Osmanlı revakları karşılıyor…

osmanli_revaklari_monte_edildi_1430831745_9889

Yaklaşık dört yıl önce özellikle, genişletme çalışmaları başlayınca devasa otellerin gölgesindeki yerlerinden sökülen Osmanlı revaklarının Suudi yönetimi tarafından yerine konulmayacağı söylentileri, dünya genelinde tepki toplamış ve Türkiye’yi de harekete geçirmişti.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud’un Kabe’nin etrafını genişletme emrinden sonra revakların yıkılıp atılacağı ortaya çıkmış ve bunun üzerine Başbakan (döneminde) Recep Tayyip Erdoğan devreye girerek buna mani olmuştu.

200 KİŞİLİK HEYET ARABİSTAN’A GİTTİ

Sökülme işlemleri başlamadan hemen önce Suudi Arabistan’dan bir heyet gelmiş, Türk yetkililer, tarihçiler ve mimarlarla görüşmüştü. Daha sonra ise Türkiye’den, Suudi Arabistan’a giden içerisinde mimar, mühendis ve tarihçilerin olduğu 200 kişilik ekip tarafından eserler aslına uygun olarak onarıldı ve yerlerine monte edildi.

sOwim_1430833507_666

SUUD YETKİLİLERLE GÖRÜŞME ANINDA GELEN TELEFON

Onarılma çalışmalarında yer alan bir isim süreci şöyle anlatmıştı:

“Suud yetkili bize neden zulmediyorsunuz. Eski taşlarla uğraştırmayın bizi, atalım bunları” dediler. Bu yaklaşımı nasıl karşılayacağımızı düşünürken, Başbakan (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan) aradı.

Toplantıya ara verdik. Erdoğan, Suudi yetkililerle görüşmelerin ne durumda olduğunu sordu, “Ben de görüşmedeyim” dedim. Telefonu kapattıktan sonra ana yüklenici Suudi firmasının yetkilisi, kiminle konuştuğumu sordu, “Başbakanımız Erdoğan, projeyi ve Osmanlı revaklarının nasıl korunacağını sordu” dedim. Suudi yetkili bir an durdu, masadakilere “Toplantı bitmiştir” dedikten sonra bana döndü, “İş sizindir” dedi.

Osmanlı revaklarının sökülüp korunarak, yeni projeye eklenmesine ilişkin sözleşmeyi imzaladık”

nWKCa_1430833812_9428

Kabe etrafındaki revakların yapımı Sultan II. Selim saltanatında başlayıp, oğlu Sultan III. Murad döneminde tamamlandı…

Kaynak: Haber 7

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
İLAM’DA KUTLU DOĞUM COŞKUSU

Lider Eğitim Derneği'ne bağlı Gençlik Merkezleri’nin düzenlediği Kutlu Doğum programı İLAM'da gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Sanat Hocası Mahmud Hüdayi Yüksel’in üstlendiği program,...

Kapat