İSTANBUL’DA 15 TEMMUZ ANMA ETKİNLİKLERİ

0

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki askeri kalkışma girişiminin birinci yılında, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul’da yoğun programlar icra edilecek.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki askeri kalkışma girişiminin birinci yılında, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul’da yoğun bir program icra edilecek.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinliklerine ek olarak, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları da çeşitli programlarla 15 Temmuz ruhunu yaşatacak. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 15-16 Temmuz’da İstanbul’da yoğun bir program icra edilecek.

MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ

Anadolu Yakası’nda 15 Temmuz’da saat 18.30’da “Milli Birlik Yürüyüşü” başlatılacak. Yürüyüşe katılanların 20.00’de törenin yapılacağı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ulaşması planlanıyor.

Tören, 20.35’te mehter takımının gösterisinden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21.15’te şehit yakınları ve gazilerle alana gelmesiyle devam edecek. Burada 21.30’da Kur’an-ı Kerim tilaveti ve toplu duanın ardından, 22.05’te 15 Temmuz Belgeseli’nin gösterimi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 22.30’da tören alanında vatandaşlara hitap etmesi beklenirken, 23.15’te 250 şehidin ismi okunacak ve saygı ışıkları yakılacak. Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğu Saraçhane’de video mapping uygulaması gerçekleştirilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISIYLA DEMOKRASİ NÖBETİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutan halk, yine meydanlara inecek.

Türkiye’de selaların okunması ve akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla saat 00.13’te demokrasi nöbeti başlayacak. Demokrasi nöbeti, 16 Temmuz Pazar günü saat 00.00’da sona erecek.

KABİR ZİYARETLERİ YAPILACAK

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, kabir ziyaretleriyle anma faaliyetlerine başladıklarını dile getirdi.

Her ülkenin tarihinde önemli günler olduğunu dile getiren Temurci, İstanbul’un 39 meydanında eş zamanlı olarak platformlar oluşturacakları bilgisini vererek, buralarda demokrasi nöbetleri tutacaklarını bildirdi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki programın ardından, ilçelerdeki etkinliklerin başlayacağını anlatan Temurci, “İnşallah sabah namazlarını, demokrasi nöbetleri tuttuğumuz o meydanlarda, oralardaki camilerde idrak edeceğiz. Nöbeti bu anlamda oralarda bitireceğiz. Oradaki platform 16 Temmuz Pazar günü saat 24.00’e kadar açık olacak ve pazar günü yine öğleden sonra vatandaşlarımızı demokrasi nöbetleri gerçekleştirdiğimiz meydanlara davet edeceğiz. İnşallah pazar günü 24.00 itibarıyla demokrasi nöbetlerini adeta şehitlerimizin anıldığı, dualarımızın edildiği 39 ilçede o anma törenlerini yaptığımız ve tarihe bir not düştüğümüz bir 15 Temmuz’u yaşamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
SABAH VEYA AKŞAM CAMİYE GİDEN KİMSEYE ALLAH’IN İKRAMI

Cami ve mescidlere ibadet, zikir ve ilim için devam etmek başlı başına bir iyilik ve hayırdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Sabah...

Kapat