İSTANBUL CAMİİ AÇILDI!

1

2005 yılından bu yana Afrika’da İnsanî Yardım ve Eğitim çalışmalarına kesintisiz devam eden Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, partner vakıf ve dernekler vasıtasıyla Afrikalılara birçok alanda destek olmaya devam ediyor. Hüdayi Vakfı, son olarak “Mutlu insanlar ülkesi” anlamına gelen Burkina Faso’da İstanbul Camiî’ni hizmete açtı.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed H. Topbaş, Vagadugu’nun Yerel Yöneticileri, Müslüman Komite Birliği Başkanı Şeyh Dr. Ebubekir Sana, Burkina Faso Ticani Şeyhleri Lideri Şeyh Ebubekir Maiga, Ehl-i Sünnet Cemiyeti Başkanı Dr. Muhammed Kindo ve Fosapa Vakfı Başkanı’nın açılış konuşmalarının ardından Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin duası ile İstanbul Camiî’nin açılışı gerçekleştirildi.

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin vaazı, akabinde ise Cuma namazı ile Afrika sahrasının ortasındaki İstanbul Camiî sevinç ve şükür duygularıyla ibadete açıldı. Yerel yöneticilerin ve yerel halkın yoğun iştirakiyle gerçekleşen açılış programında tarihi ve duygusal anlar yaşandı.

İstanbul Camiîsi’nin yapımına maddi ve manevi destek olan kişi ve kuruluşlara hayır duaların da edildiği açılışta, sadaka-i cariyelerin dünyanın dört bir yanına dağılmasının, Müslümanlar için ne büyük bir nimet olduğu vurgulandı.

İstanbul Camiî, mimarî olarak; ibadet kısmı 350 m2 ve son cemaat kısmı 500 m2’den oluşan toplamda 850 m2’lik nezih bir ibadethane olmasının yanı sıra, caminin, çinileri, avizeleri ve tezyinatları (hat ve tezhipleri) Türkiye’den getirilen işlerinin ehli ustalar tarafından yapıldı.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Afrika’nın birçok bölgesinde insanî yardım çalışmalarının (kurban faaliyetleri, erzak ve elbise dağıtımı, iftar programları) yanı sıra; eğitim çalışmaları (özellikle okul -imam hatip lisesi- ve cami inşası) ile de Afrikalı Müslüman kardeşlerimize katkı sağlamaya devam ediyor.

14

25

22

Paylaş.

1 Yorum

  1. orhan şafak on

    emeği geçenlerden Allah razı olsun ustazımız o. nuri topbaş hocamıza rabbim sağlık sıhat omrunu uzun eylesin hocamız aynen Veysel karani gibi ellerinden operim

Yorumlar